Prezident: Yoshlar uchun ish o'rinlari yaratish dolzarb vazifa
Unga ko'ra, 2030 yilga kelib bu raqam 1 millionga yetishi mumkin. Shu sababli, yoshlar uchun munosib ish o'rinlarini yaratish davlat oldidagi eng muhim vazifalardan biri ekanini alohida ta'kidladi.
Yoshlar o'rtasida o'tkazilgan so'rovnoma natijalariga ko'ra, ishtirokchilarning uchdan biri tadbirkor bo'lishni xohlayotgani aniqlandi. Bu qiziqishni real imkoniyatga aylantirish maqsadida o'tgan yili yoshlar bandligini ta'minlash uchun banklar va Yoshlar ishlari agentligiga 400 million dollar ajratilgan edi.
Ma'lumotlarga ko'ra, "Yoshlar biznesi" va "Kelajakka qadam" dasturlari orqali 15 ming nafar yosh o'z ishini yo'lga qo'ygan, natijada 50 ming nafar inson ish bilan ta'minlangan. Bir yosh tadbirkor bir necha oilaga ish beruvchi "dvigatel"ga aylanmoqda.
Prezident yoshlar tadbirkorligini qo'llab-quvvatlash uchun qo'shimcha 200 million dollar ajratilishini e'lon qildi. Ushbu mablag'lar yangi loyihalarga turtki bo'lishi kutilmoqda.
O'zini o'zi band qilgan yoshlar uchun kredit miqdori 100 million so'mdan 300 million so'mgacha oshirilishi belgilandi. Yosh tadbirkorlar uchun esa kredit limiti 5 milliard so'mdan 10 milliard so'mgacha kengaytirilishi mumkin.
Innovatsion startaplar uchun 100 ming dollargacha investitsiya kiritishga ruxsat berilishi ma'lum qilindi. Servis va umumiy ovqatlanish sohasida 1 mingdan ortiq ish o'rni yaratgan mahalliy brendlardan franshiza olib, filial ochishni istagan yoshlar uchun ham qulay moliyalashtirish paketlari joriy etilishi aytildi.
Tayyor brendga suyanib, tezroq natijaga erishishni xohlagan yoshlar uchun "qisqa yo'l" ochilmoqda. Xulosa qilib aytganda, yoshlar soni oshib borar ekan, ularga ish, daromad va biznes imkoniyatlarini kengaytirish kelajakni mustahkamlash demakdir.

Президент: Создание рабочих мест для молодежи — актуальная задача
Президент Шавкат Мирзиёев на встрече с молодежью подчеркнул, что ежегодно на рынок труда выходит 600 тысяч молодых людей. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, к 2030 году эта цифра может достигнуть 1 миллиона. По этой причине создание достойных рабочих мест для молодежи является одной из важнейших задач государства.
По результатам опроса среди молодежи выяснилось, что треть участников хочет стать предпринимателями. С целью превращения этого интереса в реальные возможности в прошлом году для обеспечения занятости молодежи было выделено 400 миллионов долларов банкам и Агентству по делам молодежи.
Согласно данным, через программы "Молодежный бизнес" и "Шаг в будущее" 15 тысяч молодых людей начали собственное дело, в результате чего 50 тысяч человек получили работу. Один молодой предприниматель становится "двигателем", создающим рабочие места для нескольких семей.
Президент объявил о выделении дополнительных 200 миллионов долларов на поддержку молодежного предпринимательства. Ожидается, что эти средства станут стимулом для новых проектов.
Для молодежи, занявшей себя самостоятельно, размер кредита будет увеличен с 100 миллионов до 300 миллионов сумов. Для молодых предпринимателей кредитный лимит может быть расширен с 5 миллиардов до 10 миллиардов сумов.
Для инновационных стартапов будет разрешено инвестировать до 100 тысяч долларов. Для молодых людей, желающих открыть филиал, взяв франшизу у местных брендов, создавших более тысячи рабочих мест в сфере сервиса и общественного питания, будут введены удобные финансовые пакеты.
Для молодежи, которая хочет опереться на готовый бренд и быстрее добиться результата, открывается "короткий путь". В итоге, с ростом численности молодежи расширение для них возможностей в работе, доходах и бизнесе означает укрепление будущего.