5-mart kuni Ozarbayjonning Naxichevan Muxtor Respublikasi hududiga dronlar orqali hujum qilinganligi haqida xabar tarqaldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu hodisa mintaqada katta xavotir uyg‘otdi. Shu munosabat bilan O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri Baxtiyor Saidov va Ozarbayjon tashqi ishlar vaziri Jeyhun Bayramov o‘rtasida telefon orqali muloqot bo‘lib o‘tdi.
Suhbat davomida Jeyhun Bayramov Naxichevanga qilingan hujum haqida batafsil ma’lumot taqdim etdi. Ma’lum bo‘lishicha, dronlar orqali amalga oshirilgan hujum natijasida tinch aholi zarar ko‘rgan va fuqarolik infratuzilmasiga katta talafot yetgan.
O‘zbekiston tomoni ushbu hujumdan jiddiy xavotir bildirdi va bunday harakatlar xalqaro huquq prinsiplariga zid ekanligini ta’kidladi. Shuningdek, boshqa davlatning suvereniteti va hududiy yaxlitligini buzadigan har qanday harakat mutlaqo qabul qilib bo‘lmasligi qayd etildi.
Ushbu vaziyat mintaqada tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun xalqaro hamjamiyatning diqqat markazida bo‘lishi lozim.

Переговоры министров иностранных дел Узбекистана и Азербайджана
5 марта поступила информация о том, что на территорию Нахичеванской Автономной Республики Азербайджана был совершен удар с помощью дронов. Об этом сообщил Zamin.uz.
Это событие вызвало большую обеспокоенность в регионе. В связи с этим состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Узбекистана Бахтиёром Саидовым и министром иностранных дел Азербайджана Джейхуном Байрамовым.
В ходе беседы Джейхун Байрамов предоставил подробную информацию о нападении на Нахичевань. Как стало известно, в результате удара дронов пострадали мирные жители и был нанесён значительный ущерб гражданской инфраструктуре.
С узбекской стороны была выражена серьёзная обеспокоенность данным нападением и подчеркнуто, что такие действия противоречат принципам международного права. Также было отмечено, что любые действия, нарушающие суверенитет и территориальную целостность другого государства, абсолютно неприемлемы.
Данная ситуация должна находиться в центре внимания международного сообщества для обеспечения мира и стабильности в регионе.