Bola taqdimoti va nafaqa bo'yicha yechimsiz qolgan muammolar
O'tgan yilda Majburiy ijro byurosiga bola taqdimoti yoki nafaqa to'lovlari bo'yicha yettixech mingdan ortiq murojaatlar qabul qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Agentlik mazkur mablag'larni undirish uchun keng ko'lamli tadbirlar o'tkazayotgan bo'lsa-da, masalaning yetti foizi hal etilmagan holatda qolib ketmoqda. Rasmiy ma'lumotlarga ko'ra, bu muammo asosan to'lovchilarda barqaror ish o'rni yoki rasmiy daromad manbai yo'qligi bilan bog'liqdir.
Hafta oxirida o'tkazilgan tahlillar chog'ida mahalliy hokimliklarga keskin tanqidiy e'tibor qaratildi. Ularga qarzdorlikka tushgan shaxslarning bandlik holatini o'z vaqtida aniqlamaslik va ularni ish bilan ta'minlashda biroz zaif ishlash aytilmoqda.
Agar mahalliy hokimiyat, bandlik boshqarmalari va mahalla qo'mitalari o'rtasida hamkorlik kuchaysa, shaxslarni kasb-hunarga o'rgatish va ularni ish bilan ta'minlash samaraliroq tashkil topsa, aliment nizolari sonini ikki barobar kamaytirish imkoniyati mavjud. Hukumat tomonidan uyushgan migratsiya dasturlari orqali fuqarolarni chet elda yuqori maoshli kasblarga yo'naltirish tizimi joriy etildi.
Garchi bu dastur ko'plab insonlar uchun imkoniyat ochib bergan bo'lsa-da, aliment qarzi bor shaxslar uchun hali ham jiddiy to'siqlar mavjud. Hozirgi qoidalariga ko'ra, xorijga chiqishdan oldin to'lovchilar besh yillik alimentni oldindan to'lashlari yoki oluvchi tarafning yozma roziligini olishlari shart.
Bu talab ko'plab qarzdorlar uchun qiyin vaziyat yaratmoqda. Mazkur muammolarni hal etish maqsadida mutasaddilarga amaldagi qoidalarni chuqur o'rganish va takomillashtirish topshirilgan.
Ulardan maqsad shundaki, aliment to'lovchilarning oila oldidagi moliyaviy majburiyatlarini bajarishlari bilan bir qatorda, barqaror daromad manbaiga ega bo'lishlarini ta'minlovchi yangi mexanizmlar ishlab chiqilsin. Ushbu muhim qaror va yangiliklar joriy yilning mart oyida, aniqrog'i 23-sanada ommaga e'lon qilindi.

Неурегулированные вопросы по представлению ребенка и выплате алиментов
В прошлом году в Бюро обязательного исполнения поступило более семи тысяч обращений по вопросам представления ребенка или выплат алиментов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Хотя агентство проводит масштабные мероприятия по взысканию этих средств, около семи процентов проблем остаются неразрешенными. Согласно официальным данным, эта проблема в основном связана с отсутствием у плательщиков стабильного рабочего места или официального источника дохода.
В ходе анализа, проведенного в конце недели, местным властям была выражена резкая критика. Им упрекают в несвоевременном выявлении занятости должников и недостаточной работе по обеспечению их трудоустройства.
Если сотрудничество между местными властями, управлениями занятости и квартальными комитетами усилится, а обучение профессиям и трудоустройство будет организовано эффективнее, возможно вдвое сократить количество споров по алиментам. Правительством введена система направляющая граждан на высокооплачиваемые профессии за рубежом через организованные миграционные программы.
Хотя эта программа открыла возможности для многих людей, для лиц с задолженностью по алиментам по-прежнему существуют серьезные препятствия. Согласно действующим правилам, перед выездом за границу плательщики должны либо заранее оплатить алименты за пять лет, либо получить письменное согласие получателя.
Это требование создает трудности для многих должников. Для решения этих проблем ответственным лицам поручено глубоко изучить и усовершенствовать действующие правила.
Их цель — разработать новые механизмы, которые обеспечат не только выполнение плательщиками алиментов своих финансовых обязательств перед семьей, но и наличие стабильного источника дохода. Эти важные решения и нововведения были объявлены общественности 23 марта текущего года.