Yosh onalardan tug‘ilgan bolalar soni yarmidan oshdi
O‘zbekiston Respublikasi Milliy statistika qo‘mitasining so‘nggi e’lon qilgan ma’lumotlari shuni ko‘rsatadiki, o‘tgan yil davomida mamlakatimizda tug‘ilish holatlari onalarning yosh guruhlariga qarab aniq taqsimlangan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu raqamlar jamiyatimizdagi demografik jarayonlar va oila qurishga bo‘lgan munosabatni chuqurroq tushunishimiz uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi. Jamiyatning eng faol yosh qatlami bo‘lgan 25 yoshgacha bo‘lgan onalardan tug‘ilgan bolalar soni 355 ming 111 nafarni tashkil etgan.
Bu ko‘rsatkich umumiy tug‘ilishlar sonining deyarli yarmiga yaqin bo‘lib, 40,4 foizni tashkil qiladi. Ikkinchi o‘rinda esa 25 yoshdan 39 yoshgacha bo‘lgan ayollar turibdi.
Ushbu guruhdan dunyoga kelgan bolalar soni 512 ming 34 nafarni tashkil qilib, umumiy ko‘rsatkichning 58,2 foiziga to‘g‘ri keladi. Bu esa oila qurish va bolalar ko‘paytirishning eng barqaror davri aynan shu yoshlarda ekanligini isbotlaydi.
Shu bilan birga, 40 yoshdan oshgan onalardan tug‘ilishlar soni ham e’tiborni tortadi. Ushbu yoshdagi onalardan 12 ming 454 nafar bola dunyoga kelgan bo‘lib, bu umumiy ko‘rsatkichning 1,4 foizini tashkil etadi.
Ma’lumki, o‘tgan yil davomida O‘zbekiston hududida jami 879 ming 599 ta tug‘ilish holati ro‘yxatdan o‘tgan. Ushbu statistika shunchaki raqamlar to‘plami emas, balki bizning jamiyatimizdagi oila qadriyatlari va onalik muqaddasligi haqidagi chuqur ma’noni ifodalaydi.
Yoshlar orasida oila qurish tendensiyasi ustuvor bo‘lsa-da, 40 yoshdan oshgan ayollarning ham ona bo‘lishga intilishi jamiyatda onalik institutiga bo‘lgan hurmatni yanada oshirganini ko‘rsatadi. Har bir yosh guruhidagi bu ko‘rsatkichlar kelajak avlodning barqaror rivojlanishi va mamlakatimiz demografik salomatligi uchun muhim ahamiyatga ega.

Количество детей, рожденных молодыми матерями, превысило половину
Последние данные Национального статистического комитета Республики Узбекистан показывают, что в течение прошлого года роды в нашей стране были четко распределены по возрастным группам матерей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эти цифры служат важной основой для более глубокого понимания демографических процессов в нашем обществе и отношения к созданию семьи. Количество детей, рожденных матерями до 25 лет — самой активной возрастной группы общества — составило 355 тысяч 111 человек.
Этот показатель составляет почти половину от общего числа рождений и равен 40,4 процента. На втором месте находятся женщины в возрасте от 25 до 39 лет.
Количество детей, рожденных в этой группе, составило 512 тысяч 34 человека, что соответствует 58,2 процента от общего показателя. Это доказывает, что именно в этом возрасте наступает самый стабильный период для создания семьи и рождения детей.
Вместе с тем, количество рождений у матерей старше 40 лет также привлекает внимание. У матерей этого возраста родилось 12 тысяч 454 ребенка, что составляет 1,4 процента от общего показателя.
Как известно, в течение прошлого года на территории Узбекистана было зарегистрировано всего 879 тысяч 599 случаев рождения. Эта статистика — не просто набор цифр, а выражение глубокого смысла о семейных ценностях и святости материнства в нашем обществе.
Хотя тенденция к созданию семьи преобладает среди молодежи, стремление женщин старше 40 лет стать матерями показывает еще большее уважение к институту материнства в обществе. Эти показатели по каждой возрастной группе имеют важное значение для устойчивого развития будущих поколений и демографического здоровья нашей страны.