Davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiya holatlarining oldini olish, shaffoflikni ta’minlash hamda manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish maqsadida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat tizimini takomillashtirishga qaratilgan namunaviy nizom loyihasi ishlab chiqildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu hujjat davlat boshqaruvida tozalik va adolat tamoyillarini mustahkamlashga xizmat qiladi. Mazkur namunaviy nizomga ko‘ra, davlat organlari va muassasalarida, shuningdek, ustav kapitalida davlat ulushi 50 foiz va undan yuqori bo‘lgan xo‘jalik jamiyatlarida korrupsiyaga qarshi ichki nazorat bo‘linmalarining faoliyatini tashkil etish tartibi aniq belgilangan.
Bu barcha tizimlarda yagona yondashuvni shakllantirish imkonini yaratadi. Hujjatda ichki nazorat bo‘linmalari korrupsiya holatlarini erta aniqlash va ularning oldini olish, shuningdek, bunday holatlarni yuzaga keltiruvchi sabab va shart-sharoitlarni bartaraf etish bilan shug‘ullanadi.
Davlat xizmatlarini ko‘rsatish jarayonlarida korrupsiyaviy omillarni kamaytirish ham ushbu bo‘linmalarning asosiy vazifalaridandir. Bundan tashqari, ichki nazorat tuzilmalari davlat xaridlari jarayonlarini muntazam nazorat qilib boradi, manfaatlar to‘qnashuvini o‘z vaqtida aniqlab, bartaraf etish choralarini ko‘radi.
Idoralar faoliyatida mavjud korrupsiyaviy xavf-xatarlarni baholash va ularni kamaytirish bo‘yicha aniq chora-tadbirlar ishlab chiqish ham muhim hisoblanadi. Nizom loyihasida ichki nazorat bo‘linmalari xodimlariga qo‘yiladigan malaka talablari, ularning huquq va majburiyatlari hamda lavozimga tayinlash va ozod etish tartiblari batafsil yoritilgan.
Bu kadrlar sifatini oshirish va tizim samaradorligini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Shuningdek, korrupsiyaga qarshi kurash sohasida xalqaro standartlar, xususan ISO 37001 talablari asosida tizimli yondashuvni joriy etish orqali ichki nazorat mexanizmlarining samaradorligini oshirish ko‘zda tutilgan.
Bu milliy tizimni xalqaro talablarga moslashtirishga xizmat qiladi. Nizomning qabul qilinishi davlat boshqaruvi tizimida ochiqlik, shaffoflik va hisobdorlikni kuchaytirishga, korrupsiyaga qarshi kurash samaradorligini sezilarli darajada oshirishga yordam beradi.
Shu bilan birga, kelajakda toza va ishonchli boshqaruv muhitini yaratishga mustahkam poydevor bo‘ladi.

В целях предотвращения случаев коррупции в государственных органах и организациях, обеспечения прозрачности и устранения конфликта интересов разработан проект типового положения, направленного на совершенствование системы внутреннего контроля против коррупции. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данный документ служит укреплению принципов чистоты и справедливости в государственном управлении. Согласно этому типовому положению, установлен порядок организации деятельности подразделений внутреннего контроля против коррупции в государственных органах и учреждениях, а также в хозяйственных обществах с долей государства в уставном капитале 50 процентов и выше.
Это создаёт возможность формирования единого подхода во всех системах. В документе указано, что подразделения внутреннего контроля занимаются ранним выявлением случаев коррупции и их предотвращением, а также устранением причин и условий, способствующих возникновению таких случаев.
Сокращение коррупционных факторов в процессах предоставления государственных услуг также является одной из основных задач этих подразделений. Кроме того, структуры внутреннего контроля регулярно осуществляют мониторинг государственных закупок, своевременно выявляют конфликты интересов и принимают меры по их устранению.
Оценка существующих коррупционных рисков в деятельности учреждений и разработка конкретных мер по их снижению также считаются важными. В проекте положения подробно освещены квалификационные требования к сотрудникам подразделений внутреннего контроля, их права и обязанности, а также порядок назначения и освобождения от должности.
Это имеет важное значение для повышения качества кадров и обеспечения эффективности системы. Кроме того, предусмотрено повышение эффективности механизмов внутреннего контроля через внедрение системного подхода на основе международных стандартов в области борьбы с коррупцией, в частности требований ISO 37001.
Это способствует адаптации национальной системы к международным требованиям. Принятие положения поможет усилить открытость, прозрачность и подотчётность в системе государственного управления, значительно повысить эффективность борьбы с коррупцией.
В то же время это станет прочной основой для создания в будущем чистой и надёжной управленческой среды.