Prezident Shavkat Mirziyoyev Samarqand viloyatiga amaliy tashrif bilan kelib, hududda yirik investitsiya va qurilish loyihalarini ishga tushirish marosimida faol ishtirok etdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Marosimda davlat rahbari ramziy tugmani bosib, Samarqanddagi mavjud loyihalarni faollashtirish va yangi loyihalar qurilishini rasman boshladi. Ushbu loyihalar Avstriya, Xitoy, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Hindiston va Rossiya bilan hamkorlikda amalga oshiriladi.
Umumiy qiymati 2 milliard 400 million dollar bo‘lgan 53 ta yirik loyiha ishga tushirildi. Shuningdek, Niderlandiya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Birlashgan Arab Amirliklari, Turkiya, Rossiya va Eron bilan hamkorlikda 4 milliard 600 million dollar qiymatdagi 53 ta loyihaning qurilish ishlari boshlandi.
Mazkur loyihalar amalga oshirilgach, 18 mingdan ortiq yangi ish o‘rinlari yaratilishi, 13 trillion so‘mlik sanoat mahsulotlari ishlab chiqarilishi va 700 million dollarlik eksport salohiyati ta’minlanishi kutilmoqda. Bu esa viloyat sanoatini diversifikatsiya qilish, zamonaviy ishlab chiqarish zanjirlarini kengaytirish hamda eksport geografiyasini rivojlantirishga xizmat qiladi.
Tadbir davomida hududda oziq-ovqat, yengil sanoat, kimyo va farmatsevtika, qurilish materiallari, metall va mebel sanoati sohalarida ishlab chiqarilayotgan mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi. Prezident hududning zamonaviy ishlab chiqarish quvvatlari, ilg‘or texnologiya va texnikalar hamda sanoat mahsulotlari bilan yaqindan tanishdi.
Ushbu tashabbuslar Samarqand iqtisodiyotini yuqori texnologiyali va eksportga yo‘naltirilgan hududga aylantirishda muhim qadam hisoblanadi. Bu esa viloyatning iqtisodiy salohiyatini oshirish, yangi ish o‘rinlari yaratish va xalq farovonligini yaxshilashda katta ahamiyatga ega.

Президент Шавкат Мирзиёев с рабочим визитом прибыл в Самаркандскую область и активно участвовал в церемонии запуска крупных инвестиционных и строительных проектов в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz.
На церемонии глава государства нажал символическую кнопку, официально запустив активизацию существующих проектов в Самарканде и начало строительства новых. Эти проекты реализуются в сотрудничестве с Австрией, Китаем, Объединёнными Арабскими Эмиратами, Турцией, Индией и Россией.
Было запущено 53 крупных проекта общей стоимостью 2 миллиарда 400 миллионов долларов. Также начались строительные работы по 53 проектам стоимостью 4 миллиарда 600 миллионов долларов, реализуемым в сотрудничестве с Нидерландами, Японией, Южной Кореей, Китаем, Объединёнными Арабскими Эмиратами, Турцией, Россией и Ираном.
После реализации этих проектов ожидается создание более 18 тысяч новых рабочих мест, производство промышленной продукции на сумму 13 триллионов сумов и обеспечение экспортного потенциала на 700 миллионов долларов. Это будет способствовать диверсификации промышленности региона, расширению современных производственных цепочек и развитию экспортной географии.
В ходе мероприятия была организована выставка продукции, производимой в сферах пищевой промышленности, лёгкой промышленности, химии и фармацевтики, строительных материалов, металлургии и мебельной промышленности. Президент ознакомился с современными производственными мощностями региона, передовыми технологиями и техникой, а также промышленной продукцией.
Эти инициативы являются важным шагом в превращении экономики Самарканда в высокотехнологичный и ориентированный на экспорт регион. Это имеет большое значение для повышения экономического потенциала области, создания новых рабочих мест и улучшения благосостояния населения.