Turoperatorlarga subsidiya va xorijiy blogerlarga bepul turpaket beriladi
Yig‘ilishda mahalliy turoperatorlar uchun bir qator muhim yangiliklar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, 1 apreldan boshlab turoperatorlarga uch oy davomida har 1 ming xorijiy turist uchun davlat byudjeti hisobidan 5 ming dollargacha subsidiya ajratilishi belgilandi. Shuningdek, qo‘shilgan qiymat solig‘ining yarmi keshbek tarzida qaytariladi.
Ijtimoiy tarmoqlarda 5 milliondan ortiq kuzatuvchisi bo‘lgan 50 ta xorijiy blogerga O‘zbekistonga yetti kunlik bepul turpaket taqdim etiladi. Bu orqali mamlakatimizni targ‘ib qilish va sayyohlik sohasini rivojlantirish maqsad qilingan.
Dunyodagi eng yirik onlayn sayohat platformalarida O‘zbekistonga sayohatlarni targ‘ib qilish bilan bog‘liq xarajatlar ham qoplab beriladi. Bu chora-tadbirlar sayyohlik sohasida raqobatbardoshlikni oshirishga xizmat qiladi.
Joriy yilda dunyoga mashhur kamida beshta san’atkorning gastrollari, shuningdek, o‘n ta biznes forumi va moda festivallarini Samarqandda o‘tkazish muhimligi ta’kidlandi. Bu tadbirlar shaharning madaniy va iqtisodiy hayotini yanada jonlantirishga yordam beradi.
Shu bilan birga, Samarqandni aniq va tabiiy fanlar bo‘yicha olimpiada, forum va ilmiy konferensiyalar o‘tkazadigan ilmiy markazga aylantirish uchun barcha imkoniyatlar mavjudligi qayd etildi. Masalan, 2028 yilda Samarqandda o‘tkaziladigan Xalqaro astronavtika kongressida hozirning o‘zida yuzdan ortiq davlatdan 10 mingga yaqin odam ishtirok etish niyatini bildirgan.
Mutaxassislarga ushbu yo‘nalishdagi xalqaro tashkilotlar bilan hamkorlikda maxsus dasturlar ishlab chiqish vazifasi topshirildi. Shu tarzda, yil oxirigacha Samarqandga 6 million turist jalb qilish rejalashtirilmoqda.

Туроператорам предоставляются субсидии и иностранным блогерам бесплатные турпакеты
На собрании были объявлены ряд важных нововведений для местных туроператоров. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, с 1 апреля туроператорам будет выделяться субсидия из государственного бюджета в размере до 5 тысяч долларов за каждые 1 тысячу иностранных туристов в течение трёх месяцев. Также половина налога на добавленную стоимость будет возвращаться в виде кешбэка.
50 иностранным блогерам с более чем 5 миллионами подписчиков в социальных сетях будет предоставлен бесплатный семидневный турпакет в Узбекистан. Это направлено на продвижение нашей страны и развитие туристической отрасли.
Также будут покрываться расходы, связанные с продвижением поездок в Узбекистан на крупнейших онлайн-платформах для путешествий в мире. Эти меры направлены на повышение конкурентоспособности в туристической сфере.
В этом году было подчеркнуто важность проведения гастролей как минимум пяти всемирно известных артистов, а также десяти бизнес-форумов и модных фестивалей в Самарканде. Эти мероприятия помогут оживить культурную и экономическую жизнь города.
Кроме того, отмечено, что у Самарканда есть все возможности стать научным центром, проводящим олимпиады, форумы и научные конференции по точным и естественным наукам. Например, на Международном конгрессе по астронавтике, который пройдет в Самарканде в 2028 году, уже выразили намерение участвовать около 10 тысяч человек из более чем ста стран.
Специалистам поручено разработать специальные программы в сотрудничестве с международными организациями в этом направлении. Таким образом, к концу года планируется привлечь в Самарканд 6 миллионов туристов.