Ushbu muqaddas maskan o‘tgan yillarda amalga oshirilgan keng ko‘lamli rekonstruksiya ishlari natijasida butunlay yangi qiyofada xalqqa taqdim etildi. Qurilish jarayoni 2018 yilda boshlangan bo‘lib, uzoq vaqt davomida mehnat qilgan arxitektorlar va ustalarning ko‘p yillik mehnati bejiz ketmadi.
Majmuani rasmiy ochilish marosimi kelgusi yili, 2026-yilning mart oyida Ramazon hayiti arafasida tashkil etilishi belgilangan. Bu sanani tanlash tasodifiy emas, chunki u ushbu maskanning ma’naviy ahamiyatini yanada oshiradi va ziyoratchilar uchun xos bo‘lgan muqaddaslikni kuchaytiradi.
Yangilangan majmua faqatgina ziyoratgoh emas, balki ilm va ma’rifat markazi sifatida ham shakllantirildi. Uning tarkibiga zamonaviy talablarga javob beradigan makbara, ilmiy-tadqiqot institutlari va boy qo‘lyozmalar fondiga ega kutubxona kiritilgan.
Shuningdek, mehmonlar uchun barcha zarur qulayliklar yaratilgan infratuzilma ham barpo etildi. Mutaxassislar fikriga ko‘ra, bu yirik loyiha nafaqat O‘zbekiston fuqarolari uchun, balki dunyoning barcha burchaklaridan keladigan xorijiy mehmonlar uchun ham jozibali maskanga aylanadi.
Bu esa Samarqand shahrining xalqaro turizm markazi sifatidagi nufuzini yanada oshirishga xizmat qiladi va mamlakatimizning madaniy boyligini dunyoga tanitishga yordam beradi. Xulosa qilib aytganda, Imom Buxoriy majmuasi hozirda faqat tarixiy yodgorlik darajasida qolmay, balki ilm, ma’rifat va ziyoratni uyg‘unlashtirgan zamonaviy markaz sifatida yangi bosqichga ko‘tarildi.
Bu katta islohotlar xalqimizning o‘z tarixiga bo‘lgan hurmatini bildiradi va kelajak avlodlar uchun yorug‘ namuna bo‘ladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 19 марта посетил комплекс Имама Бухари, расположенный в Самаркандской области. Об этом сообщает Zamin.uz.
Эта святыня, благодаря масштабным реконструкционным работам, проведенным в прошлые годы, была представлена народу в совершенно новом облике. Строительный процесс начался в 2018 году, и многолетний труд архитекторов и мастеров не прошел даром.
Официальная церемония открытия комплекса запланирована на следующий год, в марте 2026 года, накануне праздника Ураза-байрам. Выбор этой даты не случаен, так как он еще больше подчеркивает духовную значимость этого места и усиливает его святость для паломников.
Обновленный комплекс был сформирован не только как место паломничества, но и как центр науки и просвещения. В его состав вошли мавзолей, отвечающий современным требованиям, научно-исследовательские институты и библиотека с богатым фондом рукописей.
Также была создана инфраструктура со всеми необходимыми удобствами для гостей. По мнению специалистов, этот масштабный проект станет привлекательным местом не только для граждан Узбекистана, но и для иностранных гостей со всех уголков мира.
Это, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему укреплению международного авторитета города Самарканда как туристического центра и поможет представить культурное богатство нашей страны всему миру. Подводя итог, можно сказать, что комплекс Имама Бухари сегодня поднялся на новый уровень, став не просто историческим памятником, а современным центром, гармонично объединяющим науку, просвещение и паломничество.
Эти масштабные преобразования выражают уважение нашего народа к своей истории и станут ярким примером для будущих поколений.