O‘zbekistonda yetmish yoshdan oshgan erkaklar ham ota bo‘lmoqda
Milliy statistika qo‘mitasi tomonidan e’lon qilingan yangi ma’lumotlar O‘zbekiston demografiyasidagi qiziqarli o‘zgarishlarni ko‘rsatmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
2025 yil davomida jami yetti yuz o‘n to‘qqiz ming besh yuz to‘qson nafar chaqaloq dunyoga kelgan. Ushbu yirik raqam orasida ayrim guruhlar alohida e’tiborni tortadi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, ota bo‘lish yosh chegarasi har yili kengayib bormoqda. O‘tgan yilda yetmish yoshdan oshgan 48 nafar erkak hayotiy tajribasi va oilaviy mas’uliyati bilan ota bo‘lish sharafiga erishgan.
Bu holat jami yetmish uch yoshdan oshgan 638 nafar otaning bir qismini tashkil etadi. Tug‘ilishlar yosh bo‘yicha taqsimlanishida eng katta ulush yigirma besh yoshdan to‘rt yuz olti yoshgacha bo‘lgan otalarga tegishli.
Bu guruhda yetti yuz o‘n sakkiz ming yettinga yetmish nafar bola tug‘ilgan. Yigirma besh yoshgacha bo‘lgan otalar soni esa yetmish ming to‘qqiz yuz o‘n etti nafarni tashkil etgan.
Qirqdan oltmish yoshgacha bo‘lgan otalar orasida esa yetmish ming ikki yuz qirq olti nafar yangi otalar bo‘lgan. Demografik ko‘rsatkichlarda umumiy tendensiya esa kamayish yo‘nalishida kuzatilmoqda.
O‘tgan yili tug‘ilgan bolalar soni 2024-yilga nisbatan besh va o‘n uch foizga kamaygan. Bu holat deyarli butun respublika hududlarida kuzatilgan.
Nikohlar soni ham o‘sha paytdagi eng past ko‘rsatkichga tushgan. Yuz ellik yil ichida birinchi marta nikohlar soni jami ikki yuz oltmish yetti mingdan oshgan.
Bu raqam avvalgi yilga qaraganda bir va yetti foizga kamayganligini bildiradi. Kechiktirilgan oila qurish va kech ota-onalik holatlari ortib borishi jamiyatda yangi tendensiyalarning shakllanishini anglatadi.

В Узбекистане становятся отцами и мужчины старше семидесяти лет
Новые данные, опубликованные Национальным статистическим комитетом, показывают интересные изменения в демографии Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
За 2025 год на свет появилось всего семьсот девятнадцать тысяч пятьсот девяносто детей. Среди этой крупной цифры отдельные группы привлекают особое внимание.
Согласно данным, возрастной порог для отцовства ежегодно расширяется. В прошлом году 48 мужчин старше семидесяти лет, обладая жизненным опытом и семейной ответственностью, удостоились чести стать отцами.
Этот случай составляет часть из 638 отцов старше семидесяти трех лет. В распределении рождений по возрасту самая большая доля приходится на отцов в возрасте от двадцати пяти до четырехсот шести лет.
В этой группе родилось семьсот восемнадцать тысяч семьсот семьдесят детей. Количество отцов в возрасте до двадцати пяти лет составило семьдесят тысяч девятьсот семнадцать человек.
Среди отцов в возрасте от сорока до шестидесяти лет стало семьдесят тысяч двести сорок шесть новых отцов. В демографических показателях общая тенденция наблюдается в сторону снижения.
Количество родившихся детей в прошлом году по сравнению с 2024 годом сократилось на пять и тринадцать процентов. Это явление наблюдалось практически во всех регионах республики.
Количество браков также достигло самого низкого показателя за тот период. Впервые за сто пятьдесят лет количество заключенных браков превысило двести шестьдесят семь тысяч.
Эта цифра указывает на снижение на один и семь процентов по сравнению с предыдущим годом. Увеличение случаев отложенного создания семьи и позднего родительства означает формирование новых тенденций в обществе.