Prezident Navro‘z tabrigida mahallaning milliy qadriyatlarimizdagi o‘rnini ta’kidladi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Navro‘z bayrami sharafiga yo‘llagan tabrigida mahallaning O‘zbekiston ijtimoiy hayotidagi beqiyos o‘rnini alohida ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, mahalla shunchaki yashash joyi emas, balki Vatanimizning go‘zal timsoli va milliy qadriyatlarimizning yuragi hisoblanadi. Mahalla g‘oyasi xalqimiz uchun muqaddas bo‘lib qolmoqda va u jamiyatdagi birdamlik, bag‘rikenglik hamda o‘zaro g‘amxo‘rlikni chuqur ifodalaydi.
Bu tushuncha nasl-nasabdan o‘tib kelayotgan an’analarimizning eng yorqin namunasidir. Joriy yil Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili sifatida e’lon qilingan bo‘lib, bu shior ostida keng ko‘lamli dastur va rejalar samarali amalga oshirilmoqda.
Prezidentning ta’kidlashicha, mahalla tizimi tinchlik va totuvlikni mustahkamlashda, turli ijtimoiy muammolarni ular yuzaga kelgan joyda tezda hal etishda hamda mahalliy hamjamiyatlarda mehr-oqibat va adolatni qaror toptirishda o‘ziga xos markaziy o‘rinni egallaydi. Bu tizim har bir oila va shaxs uchun qo‘llab-quvvatlovchi kuch sifatida xizmat qiladi.
Mazkur borishda hurmatli nuroniylar, mahalla yettiligi a’zolari va jamiyat faollari hissasi ayniqsa muhim ekanini davlat rahbari alohida qayd etdi. Ular orqali xalq bilan bog‘liqlik yanada mustahkamlanadi va ishonch ortib boradi.
Prezident mahalla tizimi vakillariga katta e’timod bildirib, ularning mamlakat taraqqiyotidagi ulkan rolga yuksak baho berdi. Bu e’tirof ularning mehnatini yanada rag‘batlantiradi.
Shuningdek, ertaga nishonlanadigan Mahalla tizimi xodimlari kuni arafasida barcha mahalla raislari, faollar va fuqarolar tabrikladi. Ularga yangi yutuqlar, sog‘lik va muvaffaqiyatlar tilandi.
Nutqda ta’kidlanganidek, mahalla instituti ijtimoiy barqarorlikni ta’minlashda, aholi farovonligini oshirishda va jamiyatni yanada jipslashtirishda muhim kuch bo‘lib qolmoqda. Kelajakda ham bu tizim xalqimizning baxt-omadli hayotiga xizmat qilishda davom etadi.

Президент в поздравлении с Наврузом подчеркнул роль махалли в наших национальных ценностях
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в поздравлении по случаю праздника Навруз особо подчеркнул уникальное место махалли в общественной жизни Узбекистана. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, махалля — это не просто место проживания, а прекрасный символ Родины и сердце наших национальных ценностей. Идея махалли священна для нашего народа и глубоко выражает единство, терпимость и взаимную заботу в обществе.
Это понимание является ярким примером традиций, передающихся из поколения в поколение. Текущий год объявлен годом развития махалли и повышения уровня общества, под этим лозунгом эффективно реализуются масштабные программы и планы.
По словам президента, система махалли занимает особое центральное место в укреплении мира и согласия, быстром решении различных социальных проблем на местах их возникновения, а также в установлении милосердия и справедливости в местных сообществах. Эта система служит поддерживающей силой для каждой семьи и каждого человека.
Глава государства особо отметил важный вклад уважаемых старейшин, членов махаллинского совета и активистов общества в этом процессе. Через них укрепляется связь с народом и растет доверие.
Президент выразил большое доверие представителям системы махалли и высоко оценил их огромную роль в развитии страны. Это признание дополнительно стимулирует их труд.
Кроме того, в преддверии празднования Дня работников системы махалли, который отмечается завтра, он поздравил всех председателей махаллей, активистов и граждан. Им пожелал новых достижений, здоровья и успехов.
Как было подчеркнуто в речи, институт махалли остается важной силой в обеспечении социальной стабильности, повышении благосостояния населения и дальнейшем сплочении общества. В будущем эта система продолжит служить счастливой и благополучной жизни нашего народа.