Prezident yoshlarni Uchinchi Renessansning haqiqiy bunyodkorlari deb atadi
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyev Navro‘z bayrami arafasida xalqqa yo‘llagan tabrigida yoshlarni mamlakat kelajagining asosi ekanligini yanada chuqurroq ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Prezidentimiz yosh avlodni Uchinchi Renessansning haqiqiy bunyodkorlari deb atashda to‘g‘ri yo‘l tutganini, chunki yangi O‘zbekistonning taqdiri aynan bilimdon, mehnatkash va yangiliklarni qadrlaydigan yoshlar qo‘liga bog‘liq ekanini aytdi. Mamlakatimiz bugungi kunda yoshlar uchun keng imkoniyatlar makoniga aylangan bo‘lib, ta’lim va fan, san’at va madaniyat, sport hamda biznes kabi sohalarda yosh iste’dodlar tez sur’atlarda o‘sib chiqmoqda.
Bu yoshlar milliy taraqqiyot yo‘lidagi muhim bosqichlarda o‘z salohiyatini allaqachon isbotlab berishmoqda. Davlat boshlig‘i xalqimiz bunday intiluvchan va yetuk yigit-qizlar bilan faxrlanishga barcha asoslarga ega ekanini ta’kidladi.
Uchinchi Renessansni qurish kabi ulkan vazifa yoshlar zimmasiga yuklangani ular uchun haqiqiy baxt va yuksak sharafdir. Bugungi yoshlar ajdodlarning orzu qilgan maqsadlarini amalga oshirishga to‘liq qodirlar.
Prezident yoshlarni tinch hayot, keng imkoniyatlar hamda ota-onalar va ustozlarning mehnatini qadrlashga chaqirdi. Muvaffaqiyatga erishish uchun doimiy o‘qish, o‘zini o‘zi rivojlantirish va bilimni amalda qo‘llash zarurligi aytilgan.
Faqat intizom va uzluksiz ta’lim yoshlarni zamon talablariga javob berishga tayyorlaydi. Shu bilan birga, davlat yoshlar o‘z qobiliyatini to‘liq ochib berishi va jamiyatga xizmat qilishi uchun barcha sharoitlarni yaratishga tayyorligini bildirdi.
Yoshlar Vatani, millati va xalqi uchun yashashi lozimligi eslatildi. Bugungi kunda har bir yosh fuqaro oldida eng muhim va sharafli vazifa turibdi.
Bu vazifa yangi O‘zbekistonning oltin avlodiga aylanish va uning muvaffaqiyat bayrog‘ini yanada baland ko‘tarishdir. Yoshlar bu mas’uliyatni anglab, o‘z mehnati va bilimi bilan mamlakat obodligiga hissa qo‘shishlari kerak.

Президент назвал молодежь истинными созидателями Третьего Ренессанса
Глава нашего государства Шавкат Мирзиёев в поздравлении к народу, направленном накануне праздника Навруз, еще раз глубоко подчеркнул, что молодежь является основой будущего страны. Об этом сообщает Zamin.uz.
Наш Президент заявил, что он прав, называя молодое поколение истинными созидателями Третьего Ренессанса, поскольку судьба нового Узбекистана зависит именно от образованных, трудолюбивых и ценящих новаторство молодых людей. Наша страна сегодня превратилась в пространство широких возможностей для молодежи, и в таких сферах, как образование и наука, искусство и культура, спорт и бизнес, молодые таланты стремительно расцветают.
Эти молодые люди уже доказывают свой потенциал на важных этапах национального развития. Глава государства подчеркнул, что наш народ имеет все основания гордиться такими целеустремленными и достойными юношами и девушками.
Возложение на молодежь такой великой задачи, как строительство Третьего Ренессанса, является для них истинным счастьем и высокой честью. Сегодняшняя молодежь полностью способна реализовать цели, о которых мечтали их предки.
Президент призвал молодежь ценить мирную жизнь, широкие возможности, а также труд родителей и наставников. Отмечалось, что для достижения успеха необходимо постоянно учиться, саморазвиваться и применять знания на практике.
Только дисциплина и непрерывное образование подготовят молодежь к требованиям современности. При этом государство заявило о своей готовности создать все условия для того, чтобы молодежь могла полностью раскрыть свои способности и служить обществу.
Напомнилось, что молодежь должна жить ради своей Родины, нации и народа. Сегодня перед каждым молодым гражданином стоит самая важная и почетная задача.
Эта задача — стать золотым поколением нового Узбекистана и поднять знамя его успеха еще выше. Молодежь должна осознать эту ответственность и своим трудом и знаниями внести вклад в процветание страны.