Navro‘z bayrami butun dunyoda tinchlik va do‘stlik belgisi bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Navro‘z bayramining tinchlik, do‘stlik va hamkorlik g‘oyalari bugungi kunda butun dunyoda beqarorlik kuchayib borayotgan sharoitda yanada katta ahamiyat kasb etayotganini ta’kidladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Davlat rahbari bayram tantanalarida so‘zga chiqib, Navro‘zni asrlar davomida xalqlar va madaniyatlar o‘rtasidagi mustahkam ma’naviy ko‘prik sifatida ta’rifladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu qadimiy an’ana avlodlarni bir-biriga yaqinlashtirib, umumiy insoniy qadriyatlar atrofida birlashishga undagan ulug‘ bayramdir.
O‘zbekiston yetakchisi bahor kayfiyatining ezgulik, bag‘rikenglik va o‘zaro hurmatni ilhomlantirishdagi kuchiga alohida urg‘u berdi. Hozirda mamlakatimizda yashayotgan 130 dan ortiq millat va elat vakillari Navro‘zni bitta katta oila bo‘lib, quvonchli va shodlik bilan nishonlayaptilar.
Bu holat butun mamlakat bo‘ylab hukm surayotgan uyg‘unlik va ijtimoiy jipslik ruhining eng yorqin namoyonidir. Prezident bunday birdamlikni Yangi O‘zbekistonni birgalikda barpo etishning eng ishonchli poydevori deb biladi.
Kelgusi yillarda ham millatlararo va dinlararo totuvlikni yanada mustahkamlash uchun barcha imkoniyatlar safarbar etiladi. Shu bilan birga, Markaziy Osiyoni tinchlik va hamkorlik mintaqasiga aylantirish maqsadida qo‘shni va qardosh davlatlar bilan hamkorlikka katta e’tibor qaratiladi.
Navro‘zning birlashtiruvchi ruhi nafaqat O‘zbekiston, balki butun mintaqa va xalqaro hamjamiyat uchun ham muhimdir. Marosim davomida Prezident xorijiy elchilar va xalqaro tashkilotlar vakillarini ham samimiy tabriklab, do‘st xalqlarga eng ezgu tilaklarini yo‘lladi.
U bayramning birlik g‘oyasi zamonaviy dunyoda o‘z ahamiyatini yo‘qotmasligini yana bir bor ta’kidladi.

Праздник Навруз стал символом мира и дружбы во всем мире
Президент Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что идеи мира, дружбы и сотрудничества, заложенные в празднике Навруз, приобретают особое значение в условиях нарастающей нестабильности во всем мире. Об этом сообщает Zamin.uz.
Глава государства выступил на торжествах и охарактеризовал Навруз как прочный духовный мост между народами и культурами, существующий на протяжении веков. По его словам, эта древняя традиция сближает поколения и призывает объединяться вокруг общечеловеческих ценностей.
Лидер Узбекистана особо отметил силу весеннего настроения, вдохновляющего на доброту, терпимость и взаимное уважение. В настоящее время более 130 национальностей и этносов, проживающих в нашей стране, отмечают Навруз как одну большую семью с радостью и весельем.
Это яркое проявление духа единства и социальной сплоченности, царящего по всей стране. Президент считает такое единство надежным фундаментом для совместного строительства Нового Узбекистана.
В последующие годы будут мобилизованы все возможности для дальнейшего укрепления межнационального и межрелигиозного согласия. Одновременно будет уделено большое внимание сотрудничеству с соседними и братскими государствами с целью превращения Центральной Азии в регион мира и сотрудничества.
Объединяющий дух Навруза важен не только для Узбекистана, но и для всего региона и международного сообщества. В ходе церемонии Президент искренне поздравил иностранных послов и представителей международных организаций, направив дружественным народам самые добрые пожелания.