Prezident Mirziyoyev ilk zamonaviy tezyurar poyezd sinovini o‘tkazdi
Oltinchi mart oyining o‘n sakkizinchisida O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev jamoatchilik vakillari bilan birga Samarqanddan Narpay tumaniga yo‘l oldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ular mamlakatimizga ilk bor olib kelingan zamonaviy tezyurar poyezd bilan safarga chiqdilar. Bu yirik loyiha doirasida Xitoy va Janubiy Koreya hamkorligi natijasida ishlab chiqarilgan Hyundai Rotem brendli poyezd ilk marta sinovdan o‘tkazildi.
Prezidentimiz yangi transport vositasining xususiyatlarini shaxsan ko‘rib chiqdi va uning ishlash qobiliyatini tekshirib oldi. Yangi tizimning joriy etilishi mamlakatimiz temir yo‘l infratuzilmasini yanada rivojlantirish va xalqimiz uchun qulaylik yaratishga qaratilgan.
Bu yo‘nalishdagi tezyurar poyezd harakati Toshkent va Xiva shaharlari o‘rtasidagi masofani qisqartirishga katta hissa qo‘shadi. Hozirda shu yo‘nalishda sayohat qilish uchun ko‘p vaqt ketadigan bo‘lsa, kelajakda bu vaqt sezilarli darajada qisqaradi.
Yo‘lovchilar zamonaviy, xavfsiz va qulay sharoitlarda uzoq masofalarga tezda yetib borish imkoniyatiga ega bo‘ladilar. Poyezdning ichki qismi ham mutlaqo yangi dizaynga ega bo‘lib, yo‘lovchilarga qulaylik yaratish uchun barcha zamonaviy vositalar o‘rnatilgan.
O‘zbekiston Prezidentining bu tashabbusi mamlakatimizda transport sohasidagi islohotlarning muvaffaqiyatli davom etishidan dalolat beradi. Kelajakda bunday poyezdlar soni ortib borishi va ular mamlakatning boshqa viloyatlariga ham yo‘lga qo‘yilishi kutilmoqda.
Bu esa ichki turizmni rivojlantirish va xalqaro aloqalarni kuchaytirishda muhim omil bo‘ladi. Tezyurar poyezdlar xalqimizning kundalik hayotini osonlashtirish va vaqt tejashda hal qiluvchi rol o‘ynaydi.

Президент Мирзиёев провел испытания первого современного скоростного поезда
18 марта Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев вместе с представителями общественности отправился в путь из Самарканда в Нарпайский район. Об этом сообщает Zamin.uz.
Они совершили поездку на современном скоростном поезде, который впервые был доставлен в нашу страну. В рамках этого крупного проекта впервые были проведены испытания поезда бренда Hyundai Rotem, созданного в результате сотрудничества Китая и Южной Кореи.
Наш Президент лично ознакомился с особенностями нового транспортного средства и проверил его работоспособность. Внедрение новой системы направлено на дальнейшее развитие железнодорожной инфраструктуры нашей страны и создание удобства для нашего народа.
Движение скоростных поездов по этому направлению внесет большой вклад в сокращение расстояния между городами Ташкент и Хива. Если сейчас путешествие по этому направлению занимает много времени, то в будущем этот срок значительно сократится.
Пассажиры получат возможность быстро добираться на большие расстояния в современных, безопасных и комфортных условиях. Внутренняя часть поезда также имеет совершенно новый дизайн, и для обеспечения комфорта пассажиров установлены все современные средства.
Эта инициатива Президента Узбекистана свидетельствует об успешном продолжении реформ в транспортной сфере нашей страны. Ожидается, что в будущем количество таких поездов будет увеличиваться и они будут запущены в других регионах страны.
Это станет важным фактором в развитии внутреннего туризма и укреплении международных связей. Скоростные поезда играют решающую роль в облегчении повседневной жизни нашего народа и экономии времени.