O‘zbekiston maktablaridagi o‘quvchilar soni qariyb yetti million nafarga yetdi
O‘zbekiston Respublikasi Statistika agentligi tomonidan taqdim etilgan ma’lumotlarga ko‘ra, 2025-2026 o‘quv yilining boshlanishi bilan mamlakatimizdagi umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida tahsil olayotgan o‘quvchilarning umumiy soni 6 million 870 ming 500 nafarga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich o‘tgan o‘quv yili bilan solishtirilganda 94 ming 200 nafarga ko‘payganini ko‘rsatadi. Ta’lim tizimidagi bu o‘sish yosh avlodning ilm olishga bo‘lgan intilishi va mamlakatdagi demografik jarayonlar bilan chambarchas bog‘liqdir.
Statistik tahlillarga ko‘ra, maktab o‘quvchilarining jinsi bo‘yicha taqsimoti deyarli teng darajada saqlanib qolmoqda. Xususan, o‘quvchilarning 51,2 foizini o‘g‘il bolalar, 48,8 foizini esa qiz bolalar tashkil etadi.
Hududiy kesimda tahlil qilinganda, eng ko‘p o‘quvchi qamrab olingan hududlar sifatida Samarqand, Farg‘ona va Qashqadaryo viloyatlari yetakchilik qilmoqda. Xususan, Samarqand viloyatida 814,2 ming, Farg‘ona viloyatida 733,4 ming hamda Qashqadaryo viloyatida 688,1 ming nafar o‘quvchi ta’lim olmoqda.
Shuningdek, Andijon viloyatida 634,7 ming, Surxondaryo viloyatida 572,8 ming, Namangan viloyatida 571,3 ming, Toshkent shahrida 562,1 ming hamda Toshkent viloyatida 547,2 ming nafar o‘quvchi maktablarda tahsil ko‘rmoqda. Qoraqalpog‘iston Respublikasida 375,5 ming, Xorazm viloyatida 377,4 ming, Buxoro viloyatida 348,4 ming, Jizzax viloyatida 284,6 ming hamda Navoiy viloyatida 195,7 ming nafar o‘quvchi qayd etilgan.
Eng past ko‘rsatkich esa Sirdaryo viloyatida kuzatilib, u yerda 165,1 ming nafar o‘quvchi ta’lim jarayoniga jalb qilingan. Mazkur raqamlar yurtimizda ta’lim sifatini oshirish va maktab infratuzilmasini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan islohotlar ko‘lamini belgilab beradi.

Число учащихся в школах Узбекистана достигло почти семи миллионов человек
Согласно данным, представленным Агентством статистики Республики Узбекистан, с началом 2025-2026 учебного года общее количество учащихся, обучающихся в учреждениях общего среднего образования нашей страны, достигло 6 миллионов 870 тысяч 500 человек. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот показатель увеличился на 94 тысячи 200 человек по сравнению с прошлым учебным годом. Данный рост в системе образования тесно связан со стремлением молодого поколения к знаниям и демографическими процессами в стране.
Согласно статистическому анализу, распределение школьников по полу остается практически равным. В частности, мальчики составляют 51,2 процента учащихся, а девочки — 48,8 процента.
При анализе в региональном разрезе лидируют Самаркандская, Ферганская и Кашкадарьинская области по количеству охваченных учащихся. В частности, в Самаркандской области обучается 814,2 тысячи, в Ферганской области — 733,4 тысячи, а в Кашкадарьинской области — 688,1 тысячи учащихся.
Также в Андижанской области обучаются 634,7 тысячи, в Сурхандарьинской области — 572,8 тысячи, в Наманганской области — 571,3 тысячи, в городе Ташкенте — 562,1 тысячи и в Ташкентской области — 547,2 тысячи школьников. В Республике Каракалпакстан зафиксировано 375,5 тысячи, в Хорезмской области — 377,4 тысячи, в Бухарской области — 348,4 тысячи, в Джизакской области — 284,6 тысячи и в Навоийской области — 195,7 тысячи учащихся.
Самый низкий показатель наблюдается в Сырдарьинской области, где к образовательному процессу привлечено 165,1 тысячи учащихся. Данные цифры определяют масштаб реформ, проводимых по повышению качества образования и развитию школьной инфраструктуры в нашей стране.