O‘zbekiston va Qozog‘iston rahbarlari Buxoroda strategik hamkorlikni muhokama qildi
Qozog‘iston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jo‘mart To‘qayevning O‘zbekistonga amalga oshirgan amaliy tashrifi yakuniga yetdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ikki davlat rahbarlari o‘rtasidagi muhim muzokaralar Buxoro shahrida bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuv O‘zbekiston va Qozog‘iston o‘rtasidagi strategik hamkorlikni yanada mustahkamlash hamda o‘zaro manfaatli aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish maqsadida tashkil etildi.
Oliy martabali mehmon O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev hamrohligida Buxoroning boy ma’naviy va tarixiy merosi bilan yaqindan tanishdi. Davlat rahbarlari Bahouddin Naqshband ziyoratgohini ziyorat qilib, qadimiy shahardagi noyob me’moriy yodgorliklarni ko‘zdan kechirishdi.
Ushbu tashrif ikki xalq o‘rtasidagi madaniy va tarixiy rishtalar naqadar mustahkam ekanligini yana bir bor namoyish etdi. Tashrif dasturi doirasida yetakchilar viloyat hokimligining situatsion markazi faoliyati bilan ham tanishdilar.
Bu yerda sun’iy intellekt texnologiyalari asosida amalga oshirilayotgan raqamli loyihalar hamda sanoat sohasida ishga tushirilgan yangi korxonalarning ishlab chiqarish jarayonlari namoyish etildi. Tomonlar hududlararo hamkorlikni rivojlantirish va investitsion loyihalarni qo‘llab-quvvatlash yuzasidan fikr almashdilar.
Uchrashuv va tadbirlar nihoyasiga yetgach, oliy martabali mehmonni Buxoro xalqaro aeroportida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev shaxsan kuzatib qo‘ydi. Shu bilan Qozog‘iston Prezidentining mamlakatimizga tashrifi o‘z nihoyasiga yetdi.
Davlatimiz rahbari Shavkat Mirziyoyevning Buxoro viloyatiga qilgan amaliy safari dasturi yakunlanib, Prezident Toshkent shahriga qaytib keldi. Mazkur tashrif ikki qo‘shni davlat o‘rtasidagi do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlarini yanada chuqurlashtirishga xizmat qiladi.

Руководители Узбекистана и Казахстана обсудили стратегическое сотрудничество в Бухаре
Завершился рабочий визит Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева в Узбекистан. Об этом сообщает Zamin.uz.
Важные переговоры между главами двух государств прошли в городе Бухара. Данная встреча была организована с целью дальнейшего укрепления стратегического партнерства между Узбекистаном и Казахстаном, а также вывода взаимовыгодных связей на новый уровень.
Высокопоставленный гость в сопровождении Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева близко познакомился с богатым духовным и историческим наследием Бухары. Главы государств посетили комплекс Бахауддина Накшбанда и осмотрели уникальные архитектурные памятники древнего города.
Этот визит еще раз продемонстрировал, насколько крепки культурные и исторические связи между двумя народами. В рамках программы визита лидеры также ознакомились с деятельностью ситуационного центра хокимията области.
Здесь были продемонстрированы цифровые проекты, реализуемые на основе технологий искусственного интеллекта, а также производственные процессы новых предприятий, запущенных в промышленном секторе. Стороны обменялись мнениями по вопросам развития межрегионального сотрудничества и поддержки инвестиционных проектов.
По завершении встреч и мероприятий высокопоставленный гость был лично провожен Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым в международном аэропорту Бухары. Таким образом, визит Президента Казахстана в нашу страну подошел к концу.
Завершилась программа рабочего визита главы нашего государства Шавката Мирзиёева в Бухарскую область, и Президент вернулся в город Ташкент. Данный визит послужит дальнейшему углублению отношений дружбы и добрососедства между двумя соседними государствами.