Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan Boku shahriga jo‘nab ketadi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan joriy yilning 17–18-may kunlari amaliy tashrif bilan Boku shahrida bo‘ladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda davlatimiz rahbarining matbuot xizmati rasmiy ma’lumot berdi. Mazkur tashrif ikki mamlakat o‘rtasidagi do‘stona aloqalarni yanada mustahkamlash va ko‘p tomonlama hamkorlikni kengaytirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Tashrif dasturiga ko‘ra, O‘zbekiston yetakchisi Birlashgan Millatlar Tashkiloti shafeligida o‘tkazilayotgan Butunjahon urbanizatsiya forumi o‘n uchinchi sessiyasi doirasidagi Yetakchilar sammitida ishtirok etadi. Mazkur nufuzli xalqaro anjumanda Shavkat Mirziyoyev nutq so‘zlashi rejalashtirilgan.
Forumda zamonaviy shaharlarni barqaror rivojlantirish, aholi uchun arzon va sifatli uy-joylar barpo etish, shahar infratuzilmasini tubdan yaxshilash hamda ekologik muvozanatni saqlash kabi dolzarb masalalar atroflicha muhokama qilinadi. Shuningdek, uy-joy qurilishini moliyalashtirishning yangi va samarali mexanizmlarini joriy etish masalalari diqqat markazida bo‘ladi.
Boku shahriga tashrifi doirasida davlatimiz rahbari qator xorijiy mamlakatlar yetakchilari va nufuzli xalqaro tashkilotlar vakillari bilan ikki tomonlama uchrashuvlar o‘tkazadi. Ushbu muloqotlarda o‘zaro manfaatli hamkorlikni yangi bosqichga olib chiqish, savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy aloqalarni rivojlantirish istiqbollari ko‘rib chiqiladi.
Mazkur safar O‘zbekistonning jahon maydonidagi nufuzi ortib borayotganini hamda mamlakatimizning global muammolarni hal etishga qaratilgan tashabbuslarda faol ishtirok etayotganini yana bir bor tasdiqlaydi. Tashrif yakunlari bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishilishi kutilmoqda.

Шавкат Мирзиёев официальным визитом отправится в город Боку.
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева с официальным визитом посетит город Баку 17–18 мая текущего года. Об этом сообщило Zamin.uz.Об этом официально сообщила пресс-служба главы нашего государства. Предстоящий визит направлен на дальнейшее укрепление дружеских связей между двумя странами и расширение многопланового сотрудничества.
Согласно программе визита, глава Узбекистана примет участие в саммите глав государств в рамках тринадцатой сессии Всемирного форума по урбанизации, проводимого под эгидой Организации Объединённых Наций. В этом влиятельном международном форуме запланировано выступление Шавката Мирзиёева.
На форуме будут обсуждаться актуальные вопросы устойчивого развития современных городов, обеспечения населения доступным и качественным жильём, фундаментального улучшения городской инфраструктуры и сохранения экологического баланса. Кроме того, в центре внимания будут находиться вопросы внедрения новых и эффективных механизмов финансирования жилищного строительства.
В ходе визита в Баку глава нашего государства проведёт двусторонние встречи с лидерами других стран и представителями влиятельных международных организаций. На этих переговорах будут рассмотрены перспективы вывода взаимовыгодного сотрудничества на новый уровень, развития торговых, экономических и инвестиционных связей.
Данный визит ещё раз подтверждает растущее влияние Узбекистана на мировой арене и активное участие нашей страны в усилиях по решению глобальных проблем. Ожидается, что по итогам визита будут достигнуты важные соглашения.