Shavkat Mirziyoyev Bokuda Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o'tkazdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahriga amalga oshirgan amaliy tashrifi doirasida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan uchrashuv o‘tkazdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Muloqot avvalida davlatimiz rahbari Ozarbayjon yetakchisini Butunjahon urbanizatsiya forumining yuqori saviyada tashkil etilgani bilan samimiy muborakbod etdi. Ushbu nufuzli tadbirning muvaffaqiyatli o‘tishi Ozarbayjonning xalqaro maydondagi nufuzi ortib borayotganidan dalolat ekani ta’kidlandi.
Uchrashuv davomida tomonlar O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi strategik sheriklik hamda ittifoqchilik munosabatlarini yangi bosqichga olib chiqish masalalarini atroflicha muhokama qildilar. Ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy aloqalar jadal rivojlanayotgani, xususan, o‘zaro tovar ayirboshlash hajmi joriy yil boshidan buyon qirq foizdan ziyodga oshgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
Bu ko‘rsatkichlar ikki tomonlama hamkorlikning ulkan salohiyatini namoyon etmoqda. Muzokaralar chog‘ida qurilish, tog‘-kon sanoati, energetika, qishloq xo‘jaligi va turizm kabi ustuvor sohalarda qo‘shma loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish zarurligi ko‘rsatib o‘tildi.
Shuningdek, Qo‘shma investitsiya kompaniyasi mablag‘larini samarali yo‘naltirish orqali yangi ishlab chiqarish quvvatlarini yaratish bo‘yicha muhim kelishuvlarga erishildi. Bu qadamlar ikki davlat iqtisodiyotining barqaror o‘sishiga xizmat qiladi.
Davlat rahbarlari transport va logistika sohasidagi tashabbuslarni hayotga tatbiq etish masalasiga alohida to‘xtaldilar. Xalqaro transport yo‘laklarini rivojlantirish va yuk tashish hajmini oshirish bo‘yicha hamkorlikni kuchaytirish yuzasidan fikr almashildi.
Uchrashuv yakunida tomonlar bo‘lajak oliy darajadagi tadbirlar rejasini ko‘rib chiqdilar hamda belgilangan barcha maqsadlarni izchil amalga oshirishga kelishib oldilar. Do‘stona va samimiy ruhda o‘tgan muloqot ikki qardosh xalq o‘rtasidagi aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.

Шавкат Мирзиёев в Баку встретился с Ильхамом Алиевым
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев в рамках своего рабочего визита в город Баку провел встречу с Президентом Азербайджанской Республики Ильхамом Алиевым. Об этом сообщает Zamin.uz.
В начале беседы глава нашего государства искренне поздравил лидера Азербайджана с организацией на высоком уровне Всемирного форума по урбанизации. Было отмечено, что успешное проведение этого престижного мероприятия свидетельствует о растущем авторитете Азербайджана на международной арене.
В ходе встречи стороны подробно обсудили вопросы вывода стратегического партнерства и союзнических отношений между Узбекистаном и Азербайджаном на новый уровень. С большим удовлетворением было отмечено стремительное развитие экономических связей между двумя странами, в частности, увеличение объема взаимного товарооборота более чем на сорок процентов с начала текущего года.
Эти показатели демонстрируют огромный потенциал двустороннего сотрудничества. В ходе переговоров была отмечена необходимость ускорения реализации совместных проектов в таких приоритетных областях, как строительство, горнодобывающая промышленность, энергетика, сельское хозяйство и туризм.
Также были достигнуты важные договоренности по созданию новых производственных мощностей путем эффективного направления средств Совместной инвестиционной компании. Эти шаги послужат устойчивому росту экономик двух государств.
Главы государств отдельно остановились на вопросе реализации инициатив в сфере транспорта и логистики. Был проведен обмен мнениями по поводу укрепления сотрудничества в развитии международных транспортных коридоров и увеличении объемов грузоперевозок.
По итогам встречи стороны рассмотрели план предстоящих мероприятий высокого уровня и договорились о последовательной реализации всех намеченных целей. Беседа, прошедшая в дружественной и искренней атмосфере, послужит дальнейшему укреплению связей между двумя братскими народами.