Uch oyda yetti yuzdan ortiq xorijlik O'zbekistonga ko'chib keldi
O‘zbekiston o‘zining betakror bag‘rikengligi, osuda hayoti va izchil rivojlanib borayotgan iqtisodiyoti bilan nafaqat sayyohlarni, balki bu yerda muqim yashashni istagan xorijliklarni ham ohanrabodek o‘ziga tortmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Statistika agentligi tomonidan e’lon qilingan so‘nggi ma’lumotlarga ko‘ra, 2024-yilning dastlabki uch oyi davomida yurtimizga doimiy istiqomat qilish maqsadida 721 nafar chet el fuqarosi ko‘chib kelgan. Bu ko‘rsatkich mamlakatimizning xalqaro maydondagi jozibadorligi ortib borayotganidan dalolat beradi.
Vatanimizni yangi yashash makoni sifatida tanlayotganlar geografiyasiga nazar tashlasak, asosiy ulush an’anaviy tarzda yaqin hamkorlar va qo‘shni mamlakatlar hissasiga to‘g‘ri kelayotganini ko‘rish mumkin. Tahlillarga ko‘ra, Rossiya Federatsiyasidan kelganlar umumiy ko‘chib keluvchilarning 34,1 foizini tashkil etib, ro‘yxatda peshqadamlik qilmoqda.
Shuningdek, qo‘shni Qozog‘istondan 19,7 foiz, Tojikistondan 12,2 foiz, Qirg‘izistondan 4,9 foiz va Turkmanistondan 3,7 foiz fuqaro O‘zbekistonga muqim yashash uchun kelgan. Qolgan 25,4 foiz ulush esa dunyoning boshqa turli mamlakatlari hissasiga to‘g‘ri keladi.
Chet eldan kelayotgan mehmonlar uchun O‘zbekistonning qaysi go‘shalari yashash uchun qulay va jozibador ekani ham alohida tahlil qilindi. Tabiiyki, zamonaviy infratuzilma va keng imkoniyatlar markazi bo‘lgan poytaxtimiz bu borada yaqqol yetakchidir.
Toshkent shahri uch oy ichida umumiy ko‘rsatkichning yarmidan ko‘pini o‘zida jamladi, ya’ni 454 nafar xorijlik aynan poytaxtni tanladi. Toshkent viloyatining so‘lim tabiati va sanoat salohiyati 126 kishini o‘ziga jalb etgan bo‘lsa, Qoraqalpog‘iston Respublikasiga 56 nafar fuqaro muqim yashash uchun tashrif buyurdi.
Mamlakatimizning boshqa hududlarida ham yangi istiqomatchilar ro‘yxatga olingan. Xususan, tarixiy shahar Samarqandda 14 nafar, Farg‘ona va Xorazm viloyatlarida 11 nafardan chet ellik yangi hayot boshladi.
Shuningdek, Sirdaryoda 10, Navoiyda 9 va Buxoroda 8 nafar shaxs rasmiy ro‘yxatdan o‘tdi. Andijon, Jizzax, Namangan va Surxondaryo viloyatlariga ham bir necha nafardan xorijliklar ko‘chib o‘tgan.
Eng past ko‘rsatkich Qashqadaryo viloyatida qayd etilib, ushbu hududni atigi bir nafar chet el fuqarosi tanlagan. Bunday ijobiy ko‘rsatkichlar O‘zbekistonning xalqaro maydondagi nufuzi oshib borayotganini hamda xorijliklar uchun tinchlik va osoyishtalik hukm surayotgan xavfsiz makonga aylanayotganini tasdiqlaydi.
Davlatimiz tomonidan yaratilayotgan sharoitlar va xalqimizga xos mehmondo‘stlik xorijliklarning yurtimizda qolib, jamiyatimizning bir qismiga aylanishiga zamin yaratmoqda.

За три месяца в Узбекистан прибыло более семисот иностранных граждан.
Узбекистан своей уникальной многообразностью, жизнью в гармонии с природой и быстро развивающейся экономикой привлекает не только туристов, но и иностранцев, желающих здесь постоянно проживать. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно последним данным, опубликованным Статистическим агентством, за первые три месяца 2024 года в нашу страну на постоянное проживание переехало 721 иностранный гражданин. Этот показатель свидетельствует о растущей привлекательности нашей страны на международной арене.
Если посмотреть на географию тех, кто выбрал нашу страну как новое место жительства, то видно, что основная часть прибывших традиционно состоит из близких партнёров и соседних стран. Согласно анализу, граждане Российской Федерации составляют 34,1% от общего числа прибывших, занимая лидирующую позицию.
Кроме того, из соседнего Казахстана прибыло 19,7%, из Таджикистана — 12,2%, из Кыргызстана — 4,9%, а из Туркменистана — 3,7% граждан, переехавших в Узбекистан на постоянное проживание. Оставшиеся 25,4% приходятся на граждан из других стран мира.
Также был проведён отдельный анализ того, какие регионы Узбекистана наиболее удобны и привлекательны для проживания иностранных граждан. Естественно, столица нашей страны — Ташкент, как центр современной инфраструктуры и широких возможностей, в этом regard является явным фаворитом.
За три месяца Ташкент принял почти половину общего показателя — а именно 454 иностранных гражданина выбрали именно столицу. Если область Ташкента благодаря своей природе и промышленному потенциалу привлекла 126 человек, то Республика Каракалпакстан приняла 56 граждан, желающих постоянно проживать.
В других регионах нашей страны также зарегистрированы новые постоянные жители. Особенно стоит отметить, что в историческом городе Самарканде зарегистрировано 14 человек, в областях Фергана и Хорезм — по 11 человек от каждой, начавших новую жизнь.
Кроме того, в Сырдарье зарегистрировано 10 человек, в Навои — 9, а в Бухаре — 8 человек прошли официальную регистрацию. В областях Андижан, Джизак, Наманган и Сурхандарья также переехали несколько иностранных граждан.
Наименьший показатель зафиксирован в Кашкадарьинской области, где всего один иностранный гражданин выбрал этот регион для постоянного проживания. Такие положительные показатели подтверждают, что влияние Узбекистана на международной арене растёт, а страна становится безопасным и комфортным местом для жизни иностранцев, где им обеспечивается покой и гостеприимство.
Создаваемые нашим государством условия и традиционное гостеприимство нашего народа создают основу для того, чтобы иностранцы, решившие остаться в нашей стране, стали частью нашего общества.