Toshkentni rivojlantirish uchun Xitoy bilan yirik shartnomalar imzolandi
Poytaxtimiz aholisi va Toshkent shahrining taraqqiyotiga befarq bo‘lmagan barcha yurtdoshlarimiz uchun g‘oyat quvonarli xushxabar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi strategik hamkorlik aloqalari yangi, tarixiy bosqichga ko‘tarildi. Xitoyning qadimiy Sian shahrida yuqori saviyada tashkil etilgan uchinchi O‘zbekiston va Xitoy hududlararo forumi yakunlariga ko‘ra, bosh shahrimiz Toshkentni mutlaqo zamonaviy qiyofaga keltirish maqsadida umumiy qiymati uch yarim milliard dollardan ortiq bo‘lgan ulkan investitsiyaviy va eksport shartnomalari imzolandi.
Toshkent shahar hokimligi matbuot xizmati taqdim etgan mazkur yirik loyihalar va kutilayotgan tarixiy o‘zgarishlar tafsilotlari poytaxt infratuzilmasini tubdan yaxshilashga xizmat qiladi. Poytaxtimizda kuchli yog‘ingarchilik paytida kuzatiladigan suv toshish muammolari yaqin kelajakda butunlay tarixga aylanadi.
Forum doirasidagi eng muhim tashabbuslardan biri aynan shu sohaga qaratildi. Shahardagi drenaj kollektorlari, irrigatsiya tarmoqlari va yomg‘ir suvlarini oqizib yuboruvchi maxsus tizimlarni zamonaviy andozalar asosida rivojlantirish uchun to‘rt yuz million dollar mablag‘ yo‘naltiriladi.
Ushbu tizimni tubdan yangilash natijasida ko‘chalarda suv to‘planishi bilan bog‘liq noqulayliklar bartaraf etiladi. Mazkur nufuzli iqtisodiy anjuman yakunida Toshkent shahrining yo‘l va transport tizimi hamda uy-joy fondini modernizatsiya qilish bo‘yicha ham bir qator yirik kelishuvlar rasmiylashtirildi.
Tezyurar avtobuslar uchun maxsus yo‘laklar, zamonaviy yo‘l o‘tkazgichlari hamda umumiy yo‘l infratuzilmasini tubdan yaxshilash uchun bir milliard dollar ajratilishi ko‘zda tutilgan. Shuningdek, poytaxtning umumiy transport tizimini rivojlantirish va aholi uchun zarur bo‘lgan ijtimoiy obyektlar barpo etishga yana bir milliard dollar sarflanadi.
Renovatsiya dasturiga tushgan eski hududlar o‘rnida barcha qulayliklarga ega bo‘lgan shinam va zamonaviy uy-joy majmualari qad rostlaydi. Buning uchun besh yuz million dollar miqdorida investitsiya kiritiladi.
Toshkentda tun-u kun faoliyat yuritadigan, sayyohlar va mahalliy aholi uchun sevimli maskanga aylanuvchi yangicha va zamonaviy ko‘ngilochar ko‘chalar tashkil etish uchun esa yuz million dollar yo‘naltiriladi. Shahar iqtisodiyotini yuksaltirish maqsadida poytaxtimizdagi Yangi Avlod maxsus sanoat hududida eng ilg‘or va yuqori texnologiyali ishlab chiqarish quvvatlarini tashkil etish bo‘yicha bir yuz o‘ttiz million dollarlik muhim investitsiya bitimlari imzolandi.
Bu esa mahalliy mahsulotlar eksportini keskin oshirishga va yangi ish o‘rinlari yaratishga xizmat qiladi. Eng e’tiborli va ahamiyatli jihati shundaki, mazkur ko‘p milliardlik loyihalarning barchasi dunyoda keng ommalashgan muhandislik, xarid qilish, qurilish va moliyalashtirish modeli asosida hayotga tatbiq etiladi.
Bu shuni anglatadiki, loyihalar uchun zarur mablag‘lar xorijiy hamkorlar tomonidan jalb etiladi va davlat budjetiga to‘g‘ridan-to‘g‘ri og‘irlik tushmaydi. Bunday yondashuv poytaxtimizni qisqa muddatda eng rivojlangan megapolislardan biriga aylantirish imkonini beradi.

Для развития Ташкента подписаны крупные контракты с Китаем
Для всех наших соотечественников, которым небезразличны жители нашей столицы и развитие города Ташкента, была объявлена крайне радостная новость. Об этом сообщил Zamin.uz.
Отношения стратегического партнерства между Узбекистаном и Китайской Народной Республикой поднялись на новый, исторический уровень. По итогам третьего межрегионального форума Узбекистана и Китая, организованного на высоком уровне в древнем китайском городе Сиань, в целях придания нашей столице Ташкенту абсолютно современного облика были подписаны масштабные инвестиционные и экспортные контракты на общую сумму более трех с половиной миллиардов долларов.
Детали этих крупных проектов и ожидаемых исторических изменений, представленные пресс-службой хокимията города Ташкента, послужат коренному улучшению инфраструктуры столицы. Проблемы затопления, наблюдаемые в нашей столице во время сильных осадков, в ближайшем будущем полностью уйдут в историю.
Одна из важнейших инициатив в рамках форума была направлена именно в эту сферу. Четыреста миллионов долларов будут направлены на развитие дренажных коллекторов, ирригационных сетей и специальных систем отвода дождевых вод в городе на основе современных стандартов.
В результате коренного обновления этой системы будут устранены неудобства, связанные с накоплением воды на улицах. По итогам этого престижного экономического форума также был оформлен ряд крупных соглашений по модернизации дорожно-транспортной системы и жилищного фонда города Ташкента.
Предусмотрено выделение одного миллиарда долларов на создание специальных полос для скоростных автобусов, современных пешеходных переходов и коренное улучшение общей дорожной инфраструктуры. Кроме того, еще один миллиард долларов будет потрачен на развитие общей транспортной системы столицы и строительство необходимых для населения социальных объектов.
На месте старых территорий, попавших под программу реновации, вырастут уютные и современные жилые комплексы со всеми удобствами. Для этого будут вложены инвестиции в размере пятисот миллионов долларов.
Сто миллионов долларов будут направлены на организацию новых и современных развлекательных улиц, которые будут работать круглосуточно и станут любимым местом для туристов и местных жителей. В целях подъема экономики города были подписаны важные инвестиционные сделки на сумму сто тридцать миллионов долларов по созданию самых передовых и высокотехнологичных производственных мощностей в специальной промышленной зоне «Новое поколение» в нашей столице.
Это послужит резкому увеличению экспорта местной продукции и созданию новых рабочих мест. Самым примечательным и значимым аспектом является то, что все эти многомиллиардные проекты будут реализованы на основе широко распространенной в мире модели «проектирование, закупка, строительство и финансирование» (EPC+F).
Это означает, что необходимые средства для проектов будут привлечены иностранными партнерами, и прямая нагрузка на государственный бюджет будет отсутствовать. Такой подход позволит в короткие сроки превратить нашу столицу в один из самых развитых мегаполисов.