Toshkent va Guanchjou o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaparvozlar yo‘lga qo‘yildi
Yurtimiz bo‘ylab sayohat qilishni xush ko‘ruvchi hamyurtlarimiz hamda ikki davlat o‘rtasida tijorat aloqalarini rivojlantirib kelayotgan tadbirkorlarimiz uchun quvonarli xushxabar e’lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
O‘zbekiston va Xitoy Xalq Respublikasi o‘rtasidagi do‘stlik hamda strategik sheriklik rishtalari aviatsiya sohasida ham yangi bosqichga ko‘tarildi. Joriy yilning 28-may kuni mamlakatimizning milliy aviatashuvchisi Uzbekistan Airways tomonidan Toshkent va Guanchjou shaharlari o‘rtasida ilk bor to‘g‘ridan-to‘g‘ri aviaparvoz muvaffaqiyatli amalga oshirildi.
Poytaxtimizdan ko‘kka ko‘tarilgan havo layneri Xitoy zaminida yuksak ehtirom bilan kutib olindi. Ushbu yangi havo yo‘lagining ochilishi ikki mamlakat o‘rtasidagi iqtisodiy va madaniy aloqalarni mustahkamlash yo‘lidagi muhim qadam bo‘ldi.
Xitoyning eng yirik va rivojlangan hududlaridan biri bo‘lgan Guandun provinsiyasi markazi Guanchjou shahridagi Bayyun xalqaro aeroportida O‘zbekiston samolyoti ekipaji va ilk yo‘lovchilari tantanali ravishda kutib olindi. Marosimda mintaqa aviatsiya rahbariyati, aeroport ma’muriyati, milliy aviakompaniya mutasaddilari hamda Xitoyning yetakchi ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida soha mutaxassislari mazkur yo‘nalishning ahamiyati haqida to‘xtalib, ushbu qatnov asrlar davomida xalqlarni bog‘lab turgan qadimiy Buyuk ipak yo‘lining zamonaviy davomi ekanini ta’kidlashdi. Xitoyning eng yirik ishlab chiqarish va savdo markazi sanalgan Guanchjou hamda Markaziy Osiyoning asosiy transport va logistika markazi bo‘lgan Toshkent o‘rtasida muntazam qatnovlarning yo‘lga qo‘yilishi ikki tomonlama munosabatlarda yangi davrni boshlab beradi.
Bu qadam savdo-sotiq, investitsiyalar oqimi va madaniy-gumanitar aloqalar rivojiga kuchli turtki bo‘lishi shubhasizdir. Shu bilan birga, xitoylik sayyohlar ham ushbu qulaylikni katta xursandchilik bilan qarshi oldilar.
Xorijlik mehmonlar yangi parvozlar tufayli O‘zbekistonning betakror va boy madaniy-tarixiy merosi bilan yaqindan tanishish imkoniyati kengayganini qayd etishmoqda. Endilikda ular Samarqandning ko‘k gumbazlari, Buxoroning qadimiy ko‘chalari va Xivaning jonli muzey-shahrini o‘z ko‘zlari bilan ko‘rish uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri yurtimizga uchib kelishlari mumkin bo‘ladi.
Toshkent va Guanchjou yo‘nalishi bo‘yicha aviaparvozlar haftada bir marta, chorshanba kunlari muntazam ravishda amalga oshirilishi belgilangan. Mazkur yangi havo yo‘lagining ishga tushirilishi natijasida Xitoydan O‘zbekistonga keluvchi mehmonlar oqimi sezilarli darajada oshishi kutilmoqda.

Между Ташкентом и Гуанчжоу запущены прямые авиарейсы
Радостная новость была объявлена для наших соотечественников, любящих путешествовать по нашей стране, а также для предпринимателей, развивающих торговые связи между двумя государствами. Об этом сообщил Zamin.uz.
Узы дружбы и стратегического партнерства между Узбекистаном и Китайской Народной Республикой вышли на новый уровень и в сфере авиации. 28 мая текущего года национальный авиаперевозчик нашей страны Uzbekistan Airways впервые успешно осуществил прямой авиарейс между городами Ташкент и Гуанчжоу.
Воздушный лайнер, поднявшийся в небо из нашей столицы, был с глубоким почтением встречен на китайской земле. Открытие этого нового авиамаршрута стало важным шагом на пути укрепления экономических и культурных связей между двумя странами.
В международном аэропорту Байюнь города Гуанчжоу, центре провинции Гуандун, одного из крупнейших и наиболее развитых регионов Китая, экипаж узбекского самолета и первые пассажиры были торжественно встречены. В церемонии приняли участие руководство авиации региона, администрация аэропорта, представители национальной авиакомпании, а также представители ведущих средств массовой информации Китая.
В ходе встречи отраслевые специалисты остановились на значимости данного направления, отметив, что это сообщение является современным продолжением древнего Великого шелкового пути, который на протяжении веков связывал народы. Запуск регулярных рейсов между Гуанчжоу, считающимся крупнейшим производственным и торговым центром Китая, и Ташкентом, основным транспортно-логистическим центром Центральной Азии, открывает новую эру в двусторонних отношениях.
Этот шаг, несомненно, станет мощным стимулом для развития торговли, инвестиционных потоков и культурно-гуманитарных связей. В то же время китайские туристы с большой радостью встретили это удобство.
Иностранные гости отмечают, что благодаря новым рейсам расширились возможности для близкого знакомства с уникальным и богатым культурно-историческим наследием Узбекистана. Теперь они смогут прилетать напрямую в нашу страну, чтобы своими глазами увидеть голубые купола Самарканда, древние улочки Бухары и живой город-музей Хивы.
Авиарейсы по направлению Ташкент — Гуанчжоу будут осуществляться регулярно один раз в неделю по средам. Ожидается, что в результате запуска этого нового авиамаршрута поток гостей из Китая в Узбекистан значительно увеличится.