O‘zbekistonda juma kuni quruq va issiq ob-havo bo‘lishi kutilmoqda
O‘zgidromet mutaxassislari 29-may kuni mamlakatimiz hududlarida kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Berilgan prognozlarga ko‘ra, juma kuni respublikamizning barcha viloyatlarida asosan quruq va issiq ob-havo sharoiti saqlanib qolishi kutilmoqda. Poytaxt Toshkent shahrida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi.
Kechasi havo harorati 16-18 daraja iliq bo‘lsa, kunduzi quyosh nuri ta’sirida harorat 32-34 darajagacha ko‘tariladi. Bunday ob-havo shahar aholisi va mehmonlari uchun sayr qilishga qulay sharoit yaratadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi hamda Xorazm viloyatida quruq va ancha issiq ob-havo hukm surishi kutilmoqda. Ayrim hududlarda shamol tezligi kuchayishi va buning natijasida chang-to‘zonlar ko‘tarilishi ehtimoli bor.
Mazkur hududlarda kunduzgi harorat 33-38 daraja atrofida bo‘lishi prognoz qilinmoqda. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham yog‘ingarchilik kutilmaydi, kunduzi havo harorati 38 darajagacha isishi mumkin.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatlarida havo ochiq va biroz issiq bo‘ladi. Kunduzi havo harorati 30-35 daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Janubiy hududlar hisoblangan Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida esa harorat yanada yuqori bo‘lib, 33-38 darajagacha yetadi. Ushbu viloyatlarda ham yog‘ingarchilik ehtimoli mavjud emas.
Farg‘ona vodiysi viloyatlari, ya’ni Andijon, Namangan va Farg‘onada ham quruq hamda issiq ob-havo saqlanib qoladi. Kunduzi harorat 30-35 daraja bo‘lishi kutilmoqda.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda esa yog‘ingarchilik kutilmayotgan bo‘lsa-da, mutaxassislar sel-suv toshqini xavfi saqlanib qolayotganidan ogohlantirmoqda. Tog‘li joylarda kunduzgi harorat 18-23 daraja iliq bo‘ladi.
Sinoptiklarning ta’kidlashicha, O‘zbekistonda bu yilgi yoz mavsumi nisbatan beqaror va iliq ob-havo bilan boshlanadi. Yozning eng issiq pallalarida ayrim hududlarda havo harorati 45-47 darajagacha ko‘tarilishi mumkinligi aytilmoqda.
Fuqarolardan issiq kunlarda salomatliklariga e’tiborli bo‘lish va ko‘proq suyuqlik iste’mol qilish tavsiya etiladi.

В Узбекистане в пятницу ожидается сухая и жаркая погода
Специалисты Узгидромета объявили прогноз погоды, ожидаемой на территории нашей страны 29 мая. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно данному прогнозу, в пятницу во всех регионах республики ожидается преимущественно сухая и жаркая погода. В столице Ташкенте погода будет переменной, осадков не ожидается.
В ночное время температура воздуха составит 16–18 градусов тепла, а днём под влиянием солнечного излучения она может подняться до 32–34 градусов. Такие погодные условия создают благоприятные условия для прогулок жителей и гостей города.
В Республике Каракалпакстан и в Хорезмской области ожидается установление сухой и очень жаркой погоды. В некоторых районах возможен усилением ветра и, как следствие, подъём пыли и песка.
В этих районах дневная температура, по прогнозам, будет находиться в пределах 33–38 градусов. В Бухарской и Навоийской областях также осадков не ожидается, днём температура может достигать 38 градусов.
В Ташкентской, Сырдарьинской, Джизакской и Самаркандской областях погода будет ясной и немного жаркой. Днём температура воздуха ожидается около 30–35 градусов.
В южных регионах — в Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях — температура будет ещё выше и может достигать 33–38 градусов. В этих областях также осадков не ожидается.
В долине Ферганы — в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях — также сохранится сухая и жаркая погода. Днём температура ожидается в пределах 30–35 градусов.
В горных и предгорных районах, хотя осадков не ожидается, специалисты предупреждают о сохраняющейся угрозе селевых потоков. В горных районах дневная температура составит 18–23 градуса тепла.
Как подчеркивают синоптики, в этом году летний сезон в Узбекистане начинается с нестабильной и тёплой погоды. В самые жаркие периоды лета в отдельных районах температура воздуха может достигать 45–47 градусов.