O‘zbekistonning tashqi qarzi aprel boshida oshdi
2025 yil aprel oyining boshida O‘zbekistonning umumiy tashqi qarzi 68,4 milliard dollarni tashkil etdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv media Markaziy bank ma’lumotlariga asoslanib xabar berdi. 2025 yil 1 yanvar holatiga ko‘ra, mamlakat tashqi qarzi 64,1 milliard dollar edi.
Jami tashqi qarzning 35,8 milliard dollari davlat qarzi hisoblanadi, qolgan 32,6 milliard dollar esa korporativ sektor, ya’ni kompaniyalar tashqi qarzidir. Shu bilan birga, savdo balansidagi tanqislik bir yil ichida uchdan birga kamayib, 2,6 milliard dollarga tushdi.
Bu holat eksport hajmining oshishi va import darajasining o‘zgarmasligi bilan izohlanadi. Markaziy bank hisobotiga ko‘ra, 2025 yilning yanvar-mart oylarida pul o‘tkazmalari hajmi oshdi.
Natijada birlamchi va ikkilamchi daromadlar saldosi ijobiy bo‘ldi. Aprel boshidagi ko‘rsatkichlar mos ravishda 148,9 million dollar va 2,2 milliard dollarni tashkil etdi.
Shuningdek, O‘zbekistonga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar birinchi chorakda 752,3 million dollarga yetdi. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilning mos davriga nisbatan ikki barobar oshganini anglatadi.

Внешний долг Узбекистана увеличился в начале апреля
В начале апреля 2025 года общий внешний долг Узбекистана составил 68,4 миллиарда долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv media, ссылаясь на данные Центрального банка. На 1 января 2025 года внешний долг страны составлял 64,1 миллиарда долларов.
Из общего внешнего долга 35,8 миллиарда долларов составляет государственный долг, а оставшиеся 32,6 миллиарда долларов — это внешний долг корпоративного сектора, то есть компаний. В то же время дефицит торгового баланса за год сократился на треть и составил 2,6 миллиарда долларов.
Эта ситуация объясняется увеличением объема экспорта и неизменным уровнем импорта. Согласно отчету Центрального банка, в январе-марте 2025 года объем денежных переводов увеличился.
В результате сальдо первичных и вторичных доходов стало положительным. Показатели на начало апреля составили соответственно 148,9 миллиона долларов и 2,2 миллиарда долларов.
Кроме того, прямые иностранные инвестиции в Узбекистан в первом квартале достигли 752,3 миллиона долларов. Этот показатель в два раза превышает аналогичный период прошлого года.