Chiqindi to‘lovi qarzi elektr energiyasini to‘lashga ta’sir qiladi
O‘zbekistonda 2025 yil 1 avgustdan boshlab chiqindilarni olib chiqish xizmati uchun to‘lovlar elektr energiyasi to‘lovi bilan bog‘lanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Yangi tartibga ko‘ra, agar aholi va abonentlar chiqindi xizmati uchun qarzlarini o‘z vaqtida to‘lamasa, ular elektr energiyasi uchun ham to‘lov amalga oshirolmaydi. Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi ushbu o‘zgarish haqida rasmiy ma’lumot berdi.
Mazkur tizim 2025 yil 1 iyuldan keyin yuzaga kelgan chiqindi qarzlariga nisbatan 1 avgustdan joriy etiladi. Shunday qilib, 2025 yil 30 iyungacha to‘lanmagan eski qarzlar yangi tartibga kirmaydi.
Yangi qonunga muvofiq, har oyning uchinchi kuniga qadar chiqindi xizmati uchun qarzdor abonentlar haqidagi ma’lumotlar “Toza makon” elektron billing tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ tizimiga yuboriladi. Shundan so‘ng, beshinchi sanadan kechiktirmay qarzdorlarga 2100 qisqa raqami orqali SMS ogohlantirish xabari jo‘natiladi.
SMS yuborilganidan keyin fuqarolarga besh kunlik qo‘shimcha muddat beriladi. Agar ushbu muddat ichida qarz to‘lanmasa, elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati vaqtincha cheklanadi.
Qarz to‘langach, bu cheklov avtomatik tarzda bekor qilinadi. Ushbu tartib chiqindi xizmati to‘lovlari intizomini oshirishga qaratilgan.
Sanitar tozalash xizmatini ko‘rsatuvchi korxonalar esa to‘lovlarni hisoblashda aniqlik va adolat uchun javobgar bo‘ladi. Agar xizmat o‘z vaqtida ko‘rsatilmasa, fuqarolardan noadolatli to‘lov undirilmaydi.
Agentlik shuningdek, aholiga “1205” qisqa raqami orqali chiqindi xizmatlariga oid taklif va shikoyatlarni 24 soat davomida qabul qilishini eslatdi. Bu orqali fuqarolar o‘z muammolarini bildirish bilan birga xizmat sifatini nazorat qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Xulosa qilib aytganda, yangi tartib aholini chiqindi uchun to‘lovlarni o‘z vaqtida amalga oshirishga undaydi. Bu nafaqat atrof-muhitni tozalashga yordam beradi, balki iqtisodiy intizomni ham mustahkamlaydi.

Плата за отходы влияет на оплату электроэнергии
В Узбекистане с 1 августа 2025 года платежи за услуги по вывозу мусора будут связаны с оплатой электроэнергии. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно новому порядку, если население и абоненты не оплачивают свои долги за услуги по вывозу мусора вовремя, они также не смогут произвести оплату за электроэнергию. Агентство по управлению отходами и развитию циркулярной экономики предоставило официальную информацию об этих изменениях.
Данная система будет введена с 1 августа в отношении долгов за мусор, возникших после 1 июля 2025 года. Таким образом, старые долги, не оплаченные до 30 июня 2025 года, не будут подпадать под новый порядок.
Согласно новому закону, до третьего числа каждого месяца информация о должниках за услуги по вывозу мусора будет передаваться из электронной системы биллинга "Чистое пространство" в систему "Территориальные электрические сети" АО. После этого, без задержки, должникам будет отправлено SMS-уведомление через короткий номер 2100.
После отправки SMS гражданам предоставляется дополнительный пятидневный срок. Если в течение этого срока долг не будет погашен, возможность оплаты электроэнергии будет временно ограничена.
После погашения долга это ограничение автоматически снимается. Данный порядок направлен на повышение дисциплины в оплате услуг по вывозу мусора.
Предприятия, предоставляющие услуги санитарной очистки, будут нести ответственность за точность и справедливость расчетов. Если услуга не будет предоставлена вовремя, с граждан не будет взиматься несправедливый платеж.
Агентство также напомнило населению, что через короткий номер "1205" принимаются предложения и жалобы по услугам по вывозу мусора круглосуточно. Это даст гражданам возможность не только сообщать о своих проблемах, но и контролировать качество услуг.
В заключение, новый порядок побуждает население своевременно производить платежи за вывоз мусора. Это поможет не только очистить окружающую среду, но и укрепить экономическую дисциплину.