Chiqindi to‘lovi kechiksa, elektr energiyasi to‘xtatiladi
2025-yil 1-avgustdan boshlab O‘zbekiston bo‘ylab chiqindi xizmatlari uchun to‘lovni o‘z vaqtida amalga oshirmagan abonentlarning elektr energiyasi to‘lovi vaqtinchalik cheklanadi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu yangi tartib 2025-yil 7-martda qabul qilingan 1044-sonli qonunga asosan joriy etilmoqda. Maqsad chiqindi to‘plash va olib chiqish xizmatlari uchun to‘lov intizomini kuchaytirishdir.
Yangi tizimga ko‘ra, har oy 3-sanasiga qadar qarzdor abonentlar haqidagi ma’lumotlar “Toza makon” elektron billing tizimidan “Hududiy elektr tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyatining billing tizimiga uzatiladi. So‘ngra, 5-sanasigacha qarzdor abonentlarga “2100” qisqa raqam orqali SMS xabarnoma yuboriladi.
Ogohlantirishdan so‘ng abonentlarga qarzdorlikni bartaraf etish uchun 5 kunlik qo‘shimcha muddat beriladi. Agar ushbu muddat ichida to‘lov amalga oshirilmasa, elektr energiyasi uchun to‘lov qilish imkoniyati avtomatik tarzda vaqtinchalik cheklanadi.
To‘lov amalga oshirilgach, cheklov avtomatik ravishda bekor qilinadi. Mazkur chora 2025-yil 1-iyulidan boshlab shakllangan chiqindi xizmatlari bo‘yicha qarzdorliklarga nisbatan qo‘llanadi.
2025-yil 30-iyungacha bo‘lgan qarzdorliklar ushbu tartibga kiritilmaydi. Sanitar tozalash korxonalari chiqindi xizmatlari uchun to‘lovlarni hisoblashda aniqlik va haqqoniylikni ta’minlashga mas’uldir.
Agar xizmatlar belgilangan muddatda va sifatda ko‘rsatilmagan bo‘lsa, abonentlar ko‘rsatilmagan kunlar uchun hisoblangan to‘lovlarni qayta hisoblashni talab qilish huquqiga ega. Aholi chiqindi xizmatlari sifati yoki hisob-kitob bo‘yicha e’tiroz va takliflari bo‘lsa, “Chiqindilarni boshqarish va sirkulyar iqtisodiyotni rivojlantirish agentligi”ning 1205 qisqa raqamiga 24 soat davomida murojaat qilishi mumkin.

Если платеж за отходы будет просрочен, электроэнергия будет отключена
С 1 августа 2025 года в Узбекистане временно будет ограничено электроснабжение абонентов, не осуществивших своевременную оплату за услуги по утилизации отходов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Данная новая мера вводится на основании закона № 1044, принятого 7 марта 2025 года. Целью является усиление дисциплины в оплате за услуги по сбору и вывозу отходов.
Согласно новой системе, до 3 числа каждого месяца информация о задолженности абонентов будет передаваться из электронной системы биллинга "Чистое пространство" в биллинговую систему акционерного общества "Территориальные электрические сети". Затем до 5 числа будет отправлено SMS-уведомление задолженным абонентам через короткий номер "2100".
После предупреждения абонентам предоставляется 5-дневный дополнительный срок для устранения задолженности. Если в этот срок оплата не будет произведена, возможность оплаты за электричество будет автоматически временно ограничена.
После осуществления платежа ограничение автоматически снимается. Данная мера будет применяться к задолженностям по услугам утилизации отходов, образовавшимся с 1 июля 2025 года.
Задолженности, возникшие до 30 июня 2025 года, не будут подпадать под данную процедуру. Санитарные очистные предприятия отвечают за точность и справедливость расчетов по оплате услуг утилизации отходов.
Если услуги не были предоставлены в установленный срок и качестве, абоненты имеют право требовать перерасчет оплаченных сумм за неоказанные дни. Если у населения есть жалобы или предложения по качеству услуг утилизации отходов или расчетам, они могут обратиться по короткому номеру 1205 Агентства по управлению отходами и развитию циркулярной экономики в течение 24 часов.