O‘zbekistonda liftlar yillik texnik ko‘rikdan o‘tadi
O‘zbekistonda liftlarning xavfsizligini ta’minlash va ularni nazorat qilish bo‘yicha yangi tartib joriy etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hukumatning 2025 yil 12 iyuldagi 431-son qaroriga muvofiq, liftlarni texnik ko‘rikdan o‘tkazish tartibiga oid nizom tasdiqlandi. Yangi qoidalarga ko‘ra, binolarga o‘rnatilgan va muntazam foydalaniladigan liftlar har yili kamida bir marta majburiy texnik ko‘rikdan o‘tkazilishi shart.
Yangi o‘rnatilayotgan yoki ishga tushirilayotgan har bir lift maxsus elektron axborot tizimiga kiritilishdan oldin dastlabki tekshiruvdan o‘tishi kerak. Bu tekshiruv pudratchi tashkilot arizasi asosida ixtisoslashgan mutaxassislar tomonidan 10 ish kunidan kechikmay amalga oshiriladi.
Texnik ko‘rik natijasiga ko‘ra, liftlarga holatiga mos rangli yorliqlar beriladi. Yashil yorliq to‘liq ishlashga yaroqli liftlarga, moviy yorliq qisman kamchilikka ega liftlarga, sariq yorliq nosoz liftlarga, qizil yorliq esa foydalanish uchun xavfli liftlarga taalluqlidir.
Qizil yorliq bilan belgilangan liftlardan foydalanish mutlaqo taqiqlanadi. Ushbu tartib liftlarning xavfsizligini oshirish va avariyalarni kamaytirishga xizmat qiladi.

В Узбекистане лифты проходят ежегодный технический осмотр
В Узбекистане введены новые правила обеспечения безопасности лифтов и их контроля. Об этом сообщает Zamin.uz.
Согласно постановлению правительства от 12 июля 2025 года № 431, утверждено положение о порядке проведения технического осмотра лифтов. По новым правилам, лифты, установленные в зданиях и регулярно используемые, должны проходить обязательный технический осмотр не реже одного раза в год.
Каждый новый или вводимый в эксплуатацию лифт должен пройти первичную проверку перед внесением в специальную электронную информационную систему. Эта проверка осуществляется специализированными специалистами не позднее чем через 10 рабочих дней на основании заявки подрядной организации.
По результатам технического осмотра лифтам присваиваются цветные ярлыки в зависимости от их состояния. Зеленый ярлык предназначен для лифтов, полностью пригодных к эксплуатации, синий ярлык - для лифтов с частичными недостатками, желтый ярлык - для неисправных лифтов, а красный ярлык - для лифтов, представляющих опасность для использования.
Использование лифтов, отмеченных красным ярлыком, строго запрещено. Эти правила направлены на повышение безопасности лифтов и снижение числа аварий.