O‘zbekistonning mobil aloqa operatori Mobiuz’ni 300 million dollarga sotish rejalashtirilmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda Kursiv.media Bloomberg manbalariga tayangan holda xabar berdi. Hukumat Qatar, Saudiya Arabistoni, Ozarbayjon va Yevropadan investorlarni jalb qilishni maqsad qilgan.
Mobiuz mamlakatdagi to‘rtinchi yirik mobil aloqa operatori hisoblanadi. BMI tahlil kompaniyasining ma’lumotlariga ko‘ra, 2024 yil oxirida uning bozordagi ulushi 20,9 foizni tashkil qilgan.
O‘zbekiston bozorida umumiy abonentlar soni 35,6 million nafarga yetgan. Shu yil Mobiuz’ning daromadi 164 million dollar, EBITDA ko‘rsatkichi esa 41 million dollarni tashkil etgan.
Kompaniyaning 100 foiz ulushi Prezident Shavkat Mirziyoyev tomonidan boshlangan keng qamrovli xususiylashtirish dasturi doirasida sotilmoqda. O‘zbekiston 29 ta yirik korxonaning aktivlarini xususiylashtirish orqali kamida 10 trillion so‘m, ya’ni 786 million dollar miqdorida mablag‘ jalb qilishni ko‘zlamoqda.
Bu davlat iqtisodiyotidagi ulushni kamaytirish va xorijiy investitsiyalarni oshirish strategiyasining bir qismidir. Mobiuz’ni sotish bo‘yicha tender 2025 yil iyun oyida e’lon qilingan.
Qiziqqan investorlar 1 avgustgacha qiziqish xatlarini topshirishlari kerak. Bitim bo‘yicha maslahatchi sifatida Rothschild & Co kompaniyasi jalb qilingan.
VEON kompaniyasi O‘zbekistonda biznesini kengaytirish imkoniyatlarini muntazam ko‘rib chiqayotganini ma’lum qilgan, ammo ushbu tenderda ishtirok etishini rasmiy tasdiqlamagan.

Mobiuz мобильный оператор продается за 300 миллионов долларов
В Узбекистане планируется продажа мобильного оператора Mobiuz за 300 миллионов долларов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом сообщает Kursiv.media, ссылаясь на источники Bloomberg. Правительство ставит целью привлечь инвесторов из Катара, Саудовской Аравии, Азербайджана и Европы.
Mobiuz является четвертым по величине мобильным оператором в стране. Согласно данным аналитической компании BMI, к концу 2024 года его доля на рынке составит 20,9 процента.
Общее количество абонентов на узбекском рынке достигло 35,6 миллиона человек. В этом году доход Mobiuz составил 164 миллиона долларов, а показатель EBITDA — 41 миллион долларов.
100-процентная доля компании продается в рамках масштабной программы приватизации, начатой Президентом Шавкатом Мирзиёевым. Узбекистан планирует привлечь не менее 10 триллионов сумов, то есть 786 миллионов долларов, через приватизацию активов 29 крупных предприятий.
Это часть стратегии по снижению доли государства в экономике и увеличению иностранных инвестиций. Тендер на продажу Mobiuz будет объявлен в июне 2025 года.
Заинтересованные инвесторы должны подать письма о заинтересованности до 1 августа. В качестве консультанта по сделке привлечена компания Rothschild & Co.
Компания VEON сообщила, что регулярно рассматривает возможности расширения бизнеса в Узбекистане, однако официально не подтвердила участие в этом тендере.