Lepyohin: Zenit futbolchilari imkoniyatini tugatmoqda
Veteran «Zenit» jamoasining sobiq futbolchisi Konstantin Lepyohin «Evro-Futbol.Ru» nashriga bergan eksklyuziv intervyusida Moskva «Spartak» jamoasi bilan o‘yinda durang natija va Sankt-Peterburg klubidagi vaziyat haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, «Zenit» uchun Moskva safaridan bir ochko olib qaytish omadli natija hisoblanadi. Jamoa o‘yinning bir bo‘limini kamchilikda o‘tkazib, mag‘lubiyat holatidan chiqib, o‘yinni 2:2 hisobida yakunlagani e’tiborga loyiqdir.
Lepyohin «Zenit» o‘yini sekin kechayotganiga hayron qolganini aytdi. Unga ko‘ra, jamoa ko‘proq to‘p nazoratini qo‘lga kiritmoqchi, ammo bu har doim amalga oshmaydi.
O‘yinchilar ko‘pincha oldinga tez va xavfli pas o‘rniga orqaga xavfsiz uzatma beradi, bu esa hujumlarni sekinlashtiradi va pozitsion hujumlarga olib kelmaydi. Shuningdek, ular to‘pni uzoq vaqt nazorat qila olmayapti, shuning uchun pozitsion futbolni davom ettirish qiyin.
Lepyohin fikricha, «Zenit»ga hozirgi vaqtda taktikani o‘zgartirish kerak. Jamoa o‘yinchilari buni amalga oshirishga tayyor yoki xohlamayotgani noma’lum.
«Spartak» kabi kuchli raqiblar maydonning barcha zonalarida bosim o‘tkazganda, «Zenit» futbolchilari undan chiqishda qiynaladi. Uzoq paslar berilganda, hech kim to‘pni ushlab qololmaydi.
Lepyohin so‘zlariga ko‘ra, agar «Zenit» keyingi uy o‘yinda Makhachkala «Dinamo» jamoasiga yuta olmasa, bosh murabbiy Sergey Semakka bo‘lgan ishonch haqida savollar paydo bo‘lishi mumkin. Hozirda unga katta bosim mavjud.
Lepyohin Semakning ko‘plab legionerlar bilan yaxshi ishlaganini ta’kidladi, ammo ba’zi futbolchilar o‘z imkoniyatlarini tugatgan. Shuning uchun o‘yinchilar tarkibini yangilash va rotatsiya qilish vaqti kelgan bo‘lishi mumkin.
«Spartak» bosh murabbiyi Deyan Stankovichning kelajagi haqida ham gapirgan Lepyohin, uning jamoasi o‘yinda yaxshi o‘yin namoyish qilganini, ammo hali uni ishdan bo‘shatish uchun erta ekanini aytdi. U bosh murabbiy almashinuvi mavsum davomida katta xavf tug‘dirishini va bu har doim ham foydali bo‘lmasligini ta’kidladi.
Klub rahbariyati esa barqaror va hissiyotlardan xoli pozitsiyada bo‘lishi lozim. Intervyu muallifi Elena Grigoryevskaya.

Ветеран и бывший футболист команды «Зенит» Константин Лепёхин в эксклюзивном интервью изданию «Евро-Футбол.Ру» поделился мнением о ничейном результате в матче с московским «Спартаком» и ситуации в петербургском клубе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, для «Зенита» одно очко, добытое в московском выезде, является удачным результатом. Команда провела часть игры в меньшинстве, сумела выйти из положения проигрыша и завершила матч со счётом 2:2, что заслуживает внимания.
Лепёхин отметил, что был удивлён медленным темпом игры «Зенита». По его мнению, команда стремится больше контролировать мяч, но это не всегда получается.
Игроки часто делают не быстрые и опасные передачи вперёд, а безопасные назад, что замедляет атаки и не приводит к позиционным наступлениям. Кроме того, они не могут долго удерживать мяч, поэтому продолжать позиционный футбол сложно.
По мнению Лепёхина, «Зениту» сейчас необходимо изменить тактику. Готовы ли игроки команды к этому или нет — неизвестно.
Когда такие сильные соперники, как «Спартак», оказывают давление во всех зонах поля, футболистам «Зенита» трудно выходить из этого давления. При длинных передачах никто не может удержать мяч.
По словам Лепёхина, если «Зенит» в следующем домашнем матче не сможет обыграть махачкалинское «Динамо», могут возникнуть вопросы к доверию главному тренеру Сергею Семаку. Сейчас на него оказывается большое давление.
Лепёхин подчеркнул, что Семак хорошо работал со многими легионерами, но некоторые игроки исчерпали свои возможности. Поэтому, возможно, пришло время обновлять состав и проводить ротацию.
Также Лепёхин высказался о будущем главного тренера «Спартака» Деяна Станковича, отметив, что его команда показала хорошую игру, но пока рано говорить о его увольнении. Он подчеркнул, что смена главного тренера в течение сезона несёт большой риск и не всегда бывает полезной.
Руководство клуба должно сохранять стабильную и бесстрастную позицию. Автор интервью — Елена Григорьевская.