Batrakov „Manchester Siti“ga „Jirona“ orqali o‘tadi
Yevropa futbol mavsumi rasmiy ravishda boshlandi, bu esa jamoalarning yozgi transfer oynasida tarkibni mustahkamlash ishlarini davom ettirishini anglatadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ispaniyaning Sports.es nashri „Lokomotiv“ jamoasining yosh yarim himoyachisi Aleksey Batrakovga bag‘ishlangan maqola e’lon qildi. Muallif David Rubioning fikricha, Rossiyaga ko‘chib o‘tishga doir Yevropa futbolchilari orasidagi shubha va sanksiyalar transfer bozorini sezilarli darajada cheklab qo‘ydi.
Shu sababli klublar yuqori darajadagi legionerlarni kamroq yollamoqda, ammo bu holat yangi avlod rossiyalik futbolchilarning rivojlanishiga turtki bo‘lmoqda va ular ko‘proq maydonda o‘ynash imkoniga ega bo‘lmoqda. Ispan nashrining fikriga ko‘ra, Batrakov „Temiryo‘lchilar“ tarkibida barcha bosqichlarda barqaror ravishda o‘sib bormoqda.
2023-yil yozida, 18 yoshga to‘lganidan so‘ng, u bosh jamoa bilan Mikhail Galaktionov rahbarligida mashg‘ulotlarni boshladi. Ikki yil ichida Batrakov Rossiya Premer-ligasining yetakchi yulduziga aylangan.
„Loko“ besh turdan so‘ng 13 ochko jamg‘argan bo‘lsa, Batrakov shu o‘yinlarda 6 ta gol urdi. Hozirda Rossiyada barcha futbolchilar sotuvda, ammo narxlar arzon emas.
„Lokomotiv“ yaqinda „Marsel“dan taxminan 15 million yevro miqdorida taklif oldi, biroq Moskva tomoni muzokaralar faqat 20 million yevrodan boshlangan taqdirda boshlanishini bildirdi. Shu fonada Rossiya matbuotida „Manchester Siti“ jamoasining Batrakovga qiziqishi haqida ko‘proq gapirilmoqda.
Hujumchi nafaqat to‘p bilan, balki to‘psiz ham xavfli o‘yin ko‘rsata oladi. U hujumlarni a’lo darajada yakunlaydi, uzoqdan kuchli zarba bera oladi va o‘yinni yaxshi anglaydi, bu esa faqat tanlangan futbolchilarga xosdir.
Biroq „Siti“ klubi Batrakovni darhol bosh jamoaga jalb qilishni emas, balki uni Yevropadagi sherik klublaridan biri — „Jirona“, „Trua“ yoki „Palermo“ jamoasiga ijaraga berishni rejalashtirmoqda. Bu yosh rossiyalik futbolchiga yuqori darajada tajriba orttirish imkonini yaratadi.
Shunday qilib, Batrakovning „Manchester Siti“ga transferi uzoq muddatli rivojlanish strategiyasining bir qismi sifatida ko‘rilmoqda.

Батраков перейдет в «Манчестер Сити» через «Жирону»
Официально начался футбольный сезон в Европе, что означает продолжение работы команд по укреплению состава в летнее трансферное окно. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Испанское издание Sports.es опубликовало статью, посвящённую молодому полузащитнику «Локомотива» Алексею Батракову. По мнению автора Давида Рубио, сомнения и санкции в отношении переходов в Россию значительно ограничили трансферный рынок среди европейских футболистов.
Поэтому клубы реже нанимают легионеров высокого уровня, однако это стимулирует развитие нового поколения российских футболистов, давая им больше возможностей играть на поле. По мнению испанского издания, Батраков стабильно прогрессирует на всех этапах в составе «железнодорожников».
Летом 2023 года, после достижения 18-летия, он начал тренироваться с основной командой под руководством Михаила Галактионова. За два года Батраков стал ведущей звездой Российской Премьер-Лиги.
«Локо» после пяти туров набрал 13 очков, а Батраков забил 6 голов в этих матчах. В настоящее время все футболисты в России выставлены на продажу, но цены не низкие.
«Локомотив» недавно получил предложение примерно в 15 миллионов евро от «Марселя», однако московская сторона заявила, что переговоры начнутся только при цене от 20 миллионов евро. На этом фоне в российской прессе всё чаще говорят о заинтересованности «Манчестер Сити» в Батракове.
Нападающий опасен не только с мячом, но и без него. Он отлично завершает атаки, может мощно пробить издали и хорошо понимает игру, что характерно только для избранных футболистов.
Однако клуб «Сити» планирует не сразу привлекать Батракова в основную команду, а отдать его в аренду одному из своих партнёрских клубов в Европе — «Жироне», «Труа» или «Палермо». Это даст молодому российскому футболисту возможность получить опыт высокого уровня.
Таким образом, трансфер Батракова в «Манчестер Сити» рассматривается как часть долгосрочной стратегии развития.