Byelsa: Messi va Yamal Ronaldudan mustaqilroq
Mashhur murabbiy Marselo Byelsa, hozirda Urugvay terma jamoasida faoliyat yuritayotgan, Lionel Messi, Lamin Yamal, Krishtianu Ronaldu va Kilian Mbappe haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning fikriga ko‘ra, argentinalik va ispan futbolchilari jamoa a’zolariga nisbatan kamroq bog‘liq bo‘lsa, portugal va fransuz futbolchilari esa ko‘proq yordamga muhtoj. Byelsa ta’kidlashicha, Yamalga ajoyib uzatishlar berish shart emas, u diagonallik paslarni oladi va raqiblarni osonlik bilan aylanib o‘tadi.
Xuddi shunday holat Messi va unga o‘xshash o‘yinchilar uchun ham amal qiladi. Ronaldu va Mbappe esa o‘yin tashkilotchilariga muhtoj.
Lamin va Leo esa bunday yordamga ehtiyoj sezmaydi. Murabbiy so‘zlaridan ko‘rinib turibdiki, bunday o‘yinchilar mavjud bo‘lsa, taktikaning ahamiyati kamayadi.
Hozirda Lamin Yamal «Barselona» klubida, Lionel Messi «Inter Mayami»da, Krishtianu Ronaldu «Al-Nasr»da, Kilian Mbappe esa Madridning «Real» jamoasida o‘ynamoqda. Bu fikrlar Ispaniya ommaviy axborot vositalari tomonidan keng yoritilgan.

Byelsa: Месси и Ямал более независимы от Роналду
Известный тренер Марсело Бьелса, в настоящее время работающий с национальной сборной Уругвая, высказался о Лионеле Месси, Ламине Ямале, Криштиану Роналду и Килиане Мбаппе. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, аргентинские и испанские футболисты менее зависимы от членов команды, тогда как португальские и французские игроки нуждаются в большей поддержке. Бьелса подчеркнул, что Ямалу не обязательно делать выдающиеся передачи, он принимает диагональные пасы и легко обходит соперников.
Такая же ситуация касается Месси и подобных ему игроков. Роналду и Мбаппе же нуждаются в организаторах игры.
Ламин и Лео не испытывают такой необходимости в помощи. Судя по словам тренера, при наличии таких игроков тактика теряет свою значимость.
В настоящее время Ламин Ямал играет за клуб «Барселона», Лионель Месси — в «Интер Майами», Криштиану Роналду — в «Аль-Наср», а Килиан Мбаппе — в мадридском «Реале». Эти мнения широко освещаются испанскими СМИ.