Messi xatolari Inter Mayamini mag‘lub etdi finalda
MLS va MXL Ligasi Kubogi finali 31 avgust kuni Shimoliy Amerika vaqti bilan o‘tkazildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu final o‘yini Sietl shahridagi Lumen Field stadionida “Sietl Saunders” va “Inter Mayami” jamoalari o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. “Sietl Saunders” mehmon jamoa sifatida qatnashdi, chunki guruh bosqichida ular boshqa finalchidan yomonroq natija ko‘rsatgan edi.
Qiziqarli jihati shundaki, bu o‘yin Kлубlar jahon chempionati ishtirokchilari o‘rtasida bo‘lib o‘tdi. “Inter Mayami” ushbu musobaqada 1/8 finalgacha yetgan bo‘lsa, “Sietl Saunders” guruh bosqichida ochko ololmadi.
O‘yinning yakuniy hisobida “Sietl Saunders” 3:0 hisobida g‘alaba qozondi. Gollarga de Rosario (26-daqiqa), Aleks Roldan (82-daqiqa) va Rotrok (89-daqiqa) mualliflik qildi.
2023 yilda Messi “Inter Mayami”ga o‘tganidan so‘ng, jamoa Lig Kubogida muvaffaqiyat qozonib, chempionlikni qo‘lga kiritdi, garchi MLSda ular qiyin vaziyatda bo‘lgan edi. 2024 yilda esa “Inter Mayami” MLSda yaxshi natija ko‘rsatib, mavsumni yutgan bo‘lsa-da, Lig Kubogida 1/8 finalda ishdan chiqdi.
2025 yilda “Inter Mayami” Lig Kubogining guruh bosqichida “Atlas”, “Nekaks” (penaltidan keyin) va “Pumas-UNAM” jamoalarini mag‘lub etdi. Chorak finalda “Tigres”, yarim finalda esa “Orlando Siti”ni yengdi.
“Sietl Saunders” esa guruhda “Krus Asul”, “Santos Laguna” va “Tixuana” jamoalarini mag‘lub etdi, chorak finalda “Puebla”ni penaltidan keyin, yarim finalda esa “Los-Anjeles Gэlaksi”ni yengdi. Yarim finalda Messi ikki gol urib, o‘zining yuqori darajasini ko‘rsatdi.
Final o‘yinida u va “Inter Mayami”ning boshqa yulduzlari, jumladan Suarez, de Paul, Buskets va Alba asosiy tarkibda maydonga tushdi. Biroq birinchi bo‘limda o‘yinning asosiy vazifalarini mezbonlar yaxshi bajardi.
Suarez bir marta Messi uchun to‘p uzatishga harakat qildi, ammo muvaffaqiyatsiz bo‘ldi. Messi uzoqdan zarbalar berdi, ammo to‘p ko‘pincha bloklandi yoki yuqoriga uchib ketdi.
O‘yinning boshida mezbonlar hujumda faol edi. Pедро de la Vega chap qanotda Freyga qarshi kuchli hujum qilib, to‘pni oldinga uzatdi, ammo bu uzatmani Falcon qaytardi.
Birinchi bo‘limning o‘rtalarida gol “Inter Mayami” darvozasiga boshqa qanotdan keldi. Aleks Roldan uzatmasini de Rosario himoyachilarsiz qolib, bosh bilan to‘pni darvozaga yo‘naltirdi.
Taxminan 40-daqiqada Ferreyra jarima maydonidan chap ustunga zarba berdi, baxtga qarshi “Inter Mayami” uchun omadli vaziyat yuz berdi. Ikkinchi bo‘limning boshida esa “Sietl Saunders” uch marta omadli vaziyatga ega bo‘ldi.
Suarez o‘ng qanotdan zarba yo‘naltira olmadi, keyin Luis ikkita nozik uzatma bilan Messi va Allendega to‘p uzatdi, ammo ular imkoniyatlarni boy berdi. O‘yinda vaziyatlar tez o‘zgarib turdi.
Ustari to‘pni yaxshi qaytara olmadi, Ferreyra zarbasi ham kuchsiz bo‘ldi, keyin Falcon xatoga yo‘l qo‘ydi va to‘p Rotrokka tushdi. Rotrokning zarbasi darvoza tomon yo‘naltirilmadi.
Ustari keyin Rotrokning zarbasini qaytardi. Messi jarima maydonidan tashqaridan zarba berdi, ammo to‘p bloklandi.
Mehmonlar penalti olishmadi, mezbonlarga esa penalti berildi. “Сietl Saunders” himoyachisining qo‘li to‘pga tegdi, ammo faqat burchak zarbasi belgilandi.
“Inter Mayami” jarima maydonida Brait Minungu ustidan qo‘pollik qildi. Belgilangan penalti Roldan tomonidan o‘ng burchakka aniq amalga oshirildi.
89-daqiqada hisob 3:0 ga oshdi, Rotrok o‘ng qanotdan past zarbasi bilan uzoq burchakka gol urdi. “Inter Mayami” Lig Kubogida faqat ikkinchi o‘rinni egalladi.

Месси ошибки Интер Майами победил в финале
Финал Кубка MLS и MXL Лиги прошёл 31 августа по североамериканскому времени. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Этот финальный матч состоялся на стадионе Lumen Field в городе Сиэтл между командами «Сиэтл Саундерс» и «Интер Майами». «Сиэтл Саундерс» выступали в роли гостевой команды, так как на групповом этапе они показали худший результат, чем другой финалист.
Интересно, что эта игра прошла между участниками клубного чемпионата мира. «Интер Майами» дошёл до 1/8 финала этого турнира, а «Сиэтл Саундерс» не набрал очков в групповом этапе.
В итоговом счёте матча «Сиэтл Саундерс» одержали победу со счётом 3:0. Голы забили де Росарио (26-я минута), Алекс Ролдан (82-я минута) и Ротрок (89-я минута).
В 2023 году после перехода Месси в «Интер Майами» команда добилась успеха в Кубке Лиги, став чемпионом, несмотря на трудности в MLS. В 2024 году «Интер Майами» показал хорошие результаты в MLS и выиграл сезон, но выбыл из Кубка Лиги на стадии 1/8 финала.
В 2025 году «Интер Майами» в групповом этапе Кубка Лиги обыграл команды «Атлас», «Некакс» (после пенальти) и «Пумас-UNAM». В четвертьфинале была победа над «Тигрес», а в полуфинале — над «Орландо Сити».
«Сиэтл Саундерс» в группе обыграли «Крус Асул», «Сантос Лагуна» и «Тихуану», в четвертьфинале победили «Пуэблу» по пенальти, а в полуфинале — «Лос-Анджелес Гэлакси». В полуфинале Месси забил два гола, продемонстрировав высокий уровень игры.
В финальном матче он и другие звёзды «Интер Майами», включая Суареса, де Паула, Бускетса и Альбу, вышли в основном составе. Однако в первом тайме хозяева хорошо справлялись с основными задачами игры.
Суарес один раз пытался сделать передачу Месси, но безуспешно. Месси наносил удары издали, но мяч часто блокировали или он улетал выше ворот.
В начале игры хозяева были активны в атаке. Педро де ла Вега на левом фланге провёл сильную атаку против Фрея и сделал передачу вперёд, но Фалькон вернул мяч.
В середине первого тайма гол был забит в ворота «Интер Майами» с другого фланга. Алекс Ролдан сделал передачу, де Росарио остался без опеки защитников и головой направил мяч в ворота.
Примерно на 40-й минуте Феррейра пробил по левому штанге из штрафной, что стало удачной ситуацией для «Интер Майами». В начале второго тайма «Сиэтл Саундерс» имели три удачных момента.
Суарес не смог пробить с правого фланга, затем Луис двумя точными передачами снабдил мячом Месси и Алленде, но они упустили возможности. Ситуации в игре быстро менялись.
Устари плохо отбил мяч, удар Феррейры был слабым, затем Фалькон допустил ошибку, и мяч попал к Ротроку. Удар Ротрока не был направлен в ворота.
Устари затем отразил удар Ротрока. Месси пробил из-за пределов штрафной, но мяч был заблокирован.
Гости не получили пенальти, а хозяевам назначили пенальти. Рука защитника «Сиэтл Саундерс» коснулась мяча, но был назначен только угловой.
«Интер Майами» грубо сыграл против Брайта Минингу в штрафной. Назначенный пенальти точно реализовал Ролдан в правый угол.
На 89-й минуте счёт стал 3:0, Ротрок с правого фланга низким ударом в дальний угол забил гол. «Интер Майами» занял только второе место в Кубке Лиги.