Moskva “Spartak” futbol klubi bosh direktori Oleg Malyishev Rossiya sport vazirligining legionerlar sonini cheklash bo‘yicha yangi qaror loyihasini ko‘rib chiqayotganini va uni amalga oshirishga tayyorlanayotganini ma’lum qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U klub rahbariyatining ushbu loyiha bo‘yicha aniq qarorlarni kutayotganini ta’kidladi. Malyishev, shuningdek, “Spartak” futbolchilari tarbiyasiga katta e’tibor qaratilayotganini bildirdi.
Oldinroq ma’lum bo‘lishicha, Rossiya Professional futbol ligasi klublari bilan uchrashuv o‘tkazilib, vazirlik o‘z pozitsiyasini bayon qilgan. Uchrashuvda yangi cheklovlar qanday joriy etilishi va ularning ta’siri muhokama qilinadi.
Hozircha aniq kun tartibi va yangi qoidalar qachon joriy etilishi haqida ma’lumot yo‘q. Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov legionerlar sonini bosqichma-bosqich kamaytirish qarori qabul qilinganini aytdi.
Kelgusida barcha klublar arizalarida o‘nta legioner bo‘lishi va maydonda bir vaqtning o‘zida beshta legioner o‘ynashi kerak bo‘ladi. Bu qaror mahalliy futbolchilarni rivojlantirish va sport sanoatini mustahkamlashga qaratilgan.

Спартак готов усилить лимит легионеров
Генеральный директор футбольного клуба «Спартак» Москва Олег Малышев сообщил, что Министерство спорта России рассматривает новый проект решения по ограничению количества легионеров и готовится к его реализации. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что руководство клуба ожидает конкретных решений по этому проекту. Малышев также отметил, что большое внимание уделяется воспитанию футболистов «Спартака».
Ранее стало известно, что с клубами Российской Профессиональной футбольной лиги проведена встреча, на которой министерство изложило свою позицию. На встрече обсуждалось, как будут введены новые ограничения и как они повлияют.
Пока нет информации о точной повестке дня и сроках введения новых правил. Министр спорта России Михаил Дегтярёв заявил, что принято решение поэтапно сокращать количество легионеров.
В будущем во всех заявках клубов должно быть по десять легионеров, а на поле одновременно смогут играть пять легионеров. Это решение направлено на развитие местных футболистов и укрепление спортивной индустрии.