Rossiyaning Premyer-ligasida o‘ynayotgan jamoalar orasida hozirda o‘yini bilan ajralib turayotganlar — CSKA va dastlabki turlarda Lokomotiv hisoblanadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Biroq umumiy holatda barqarorlik yo‘q. Jamoalar darajasi bir-biriga yaqinlashib, o‘yin sifati o‘rtacha darajaga tushib qoldi.
“Krasnodar” o‘z darajasida o‘ynamoqda. Ba’zan gol urishadi, ba’zan yordam berishadi yoki penaltidan foydalanishadi.
“Zenit” esa juda zaif ko‘rinmoqda. Ular tarkibni aniqlab olishlari, asosiy o‘yinchilarni tanlab, o‘yin uslubini shakllantirishlari kerak.
Hozircha kimni maydonga qo‘yish aniq emas, shuning uchun jamoa rivojlanishi qiyin kechmoqda. John Cordoba va Moises o‘rtasidagi mojaro haqida aytadigan bo‘lsak, Cordoba qasddan va agresiv tarzda o‘ynadi.
Agar u to‘pni Moisesga urib, keyin oyoq bilan ham zarba bersa, bu jiddiy jarohat keltirib chiqarishi mumkin edi. Futbolda ba’zan to‘pni qasddan urish holatlari bo‘ladi, biroq raqibga zarar yetkazish niyatida bo‘lish noto‘g‘ri.
Legionerlar yaxshi futbol ko‘rsatishi, namunali o‘yinchi bo‘lishi va yoshlar uchun o‘rnak bo‘lishi lozim. Ular eng ko‘p maosh oladi, shuning uchun o‘zini yuqori darajadagi futbolchi sifatida tutishi kerak.
Yevropada bunday harakat qilgan legioner darhol jazolanadi. To‘pni qasddan urish katta aql talab qilmaydi va bu o‘yinga hech qanday go‘zallik qo‘shmaydi.
Milliy jamoalar o‘yinlari uchun tanaffusdan so‘ng, Rossiya chempionati 12 sentyabr kuni “Rubin” va “Dinamo” Makhachkala o‘rtasidagi uchrashuv bilan davom etadi.

Уровень чемпионата России снижается, критика в адрес Кордобы
Среди команд, играющих в Премьер-лиге России, сейчас выделяются своей игрой ЦСКА и Локомотив в первых турах. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Однако в целом стабильности нет. Уровни команд сближаются, качество игры опустилось до среднего уровня.
«Краснодар» играет на своём уровне. Иногда забивают голы, иногда помогают или реализуют пенальти.
«Зенит» же выглядит очень слабо. Им нужно определить состав, выбрать основных игроков и сформировать стиль игры.
Пока неясно, кого выпускать на поле, поэтому развитие команды идёт с трудом. Что касается конфликта между Джоном Кордобой и Моисесом, Кордоба играл намеренно и агрессивно.
Если бы он ударил мячом Моисеса, а затем ногой, это могло привести к серьёзной травме. В футболе иногда бывают случаи намеренного удара мяча, но иметь намерение нанести вред сопернику неправильно.
Легионеры должны показывать хороший футбол, быть примерными игроками и служить образцом для молодёжи. Они получают самые высокие зарплаты, поэтому должны вести себя как футболисты высокого уровня.
В Европе легионер, совершивший подобное, сразу же наказывается. Намеренно ударить мячом не требует большого ума и не добавляет красоты игре.
После перерыва на игры национальных сборных чемпионат России продолжится 12 сентября матчем между «Рубином» и «Динамо» Махачкала.