Dyakov: RPL muxlislari cheklovdan qiziqishni yo‘qotmaydi
Sobiq poytaxt “Dinamo” futbolchisi Vitaliy Dyakov Rossiya chempionatida xorijlik futbolchilar soniga qo‘yiladigan cheklovlarning qattiqlashishi mumkinligi haqida jurnalistlarga fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiya Premyer Ligasi muxlislari qiziqishini yo‘qotmaydi. Stadionlardagi tomoshabinlar soni avvalgidek qoladi.
Milliy terma jamoa xalqaro musobaqalarda ishtirok etmasa ham, odamlar uning o‘yinlarini kuzatishda davom etadi. Oldinroq ma’lum qilinishicha, 2028 yilga borib maydonda beshta xorijlik futbolchi va ro‘yxatda o‘n nafargacha xorijlik bo‘lishi mumkinligi haqida cheklov kuchaytiriladi.
Hozirgi vaqtda esa jamoalar maydonda sakkiz nafar legionerdan foydalanishi mumkin, ro‘yxatda esa o‘n uch nafar xorijlik futbolchi uchun joy ajratilgan. Bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishiga ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.
Mutaxassislar cheklovlarning futbolchilarning sifatiga va jamoalarning raqobatbardoshligiga ta’sirini diqqat bilan kuzatmoqda.

Дьяков: Болельщики РПЛ не теряют интерес к ограничению
Бывший футболист столичного «Динамо» Виталий Дьяков высказался для журналистов о возможном ужесточении ограничений на количество иностранных футболистов в чемпионате России. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, болельщики Российской Премьер-Лиги не потеряют интерес. Количество зрителей на стадионах останется на прежнем уровне.
Несмотря на то, что национальная сборная не участвует в международных соревнованиях, люди продолжают следить за её играми. Ранее сообщалось, что к 2028 году ограничение будет ужесточено: на поле может находиться до пяти иностранных футболистов, а в заявке — до десяти.
В настоящее время команды могут использовать на поле восемь легионеров, а в заявке выделено место для тринадцати иностранных футболистов. Ожидается, что эти изменения повлияют на развитие российского футбола.
Специалисты внимательно следят за влиянием ограничений на качество игроков и конкурентоспособность команд.