Aleksandr Tukmanov, sobiq Rossiya futbol uyushmasi vitse-prezidenti, Premyer-ligadagi legionerlar limiti haqida fikrlarini bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Unga ko‘ra, jamoa maydonda bir vaqtning o‘zida beshtadan ortiq legioner o‘ynatmasligi ma’qul. Tukmanovning fikricha, maydonda oltita rossiyalik futbolchining bo‘lishi yaxshi hisoblanadi.
Shuningdek, agar mahalliy o‘yinchilar raqobatbardosh bo‘lsa, maydonga faqat uch yoki to‘rt legioner chiqishi mumkin. Shunday qilib, beshtadan ortiq legioner o‘ynatmaslik to‘g‘ri qaror deb ta’kidlaydi.
Rossiya sport vaziri Mixail Degtyaryov yaqinda 2028/2029 yilgi mavsumdan boshlab Premyer-ligada «10+5» formulasi bo‘yicha limit joriy etilishini ma’lum qildi. Bu formulaga ko‘ra, mavsum uchun arizaga maksimal o‘n nafar legioner kiritilishi va maydonda beshta legionerdan oshmasligi lozim.
Hozirgi vaqtda esa «13+8» formulasi amal qilmoqda. Bu o‘zgarishlar Rossiya futbolining rivojlanishi va mahalliy futbolchilarning imkoniyatlarini oshirishga qaratilgan.

Тукманов: В Премьер-лиге достаточно 5 легионеров
Александр Тукманов, бывший вице-президент Российского футбольного союза, высказал своё мнение о лимите легионеров в Премьер-лиге. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его мнению, команде не стоит выпускать на поле одновременно более пяти легионеров. Тукманов считает, что на поле должно быть шесть российских футболистов.
Кроме того, если местные игроки конкурентоспособны, на поле может выходить только три или четыре легионера. Таким образом, он подчёркивает, что решение не выпускать более пяти легионеров является правильным.
Министр спорта России Михаил Дегтярёв недавно объявил, что с сезона 2028/2029 в Премьер-лиге будет введён лимит по формуле «10+5». Согласно этой формуле, в заявку на сезон можно включить максимум десять легионеров, а на поле одновременно не более пяти.
В настоящее время действует формула «13+8». Эти изменения направлены на развитие российского футбола и расширение возможностей местных игроков.