Rossiya TIV PSJdagi Safonov va Zabarniyni tanqid qildi
Dunyoda sport sohasida ukrainlashtirish jarayoni keng tarqalib, ko‘pchilikni bezovta qilmoqda. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Rossiya Tashqi ishlar vazirligi rasmiy vakili Mariya Zakharova bu haqda Fransiyaning PSJ jamoasida o‘ynayotgan rossiyalik darvozabon Matvey Safonov va ukrainalik himoyachi Ilya Zabarniy birgalikda maydonda harakat qilishi haqida berilgan savolga javoban ma’lum qildi. Zabarniy avvalroq o‘zaro munosabat faqat maydonda, o‘yindagi vazifalarni bajarish doirasida bo‘lishini aytgan.
Safonov esa umuman izoh bermagan. Zakharova ta’kidlaganidek, sport va xalqaro maydondagi ukrainlashtirish jarayoni juda keng tarqalgan va bu holat dunyo sportining rivojlanishiga to‘sqinlik qilmoqda, uni buzmoqda.
Bu jarayon butun dunyo madaniyatiga katta zarar yetkazmoqda, hamkorlik va o‘zaro aloqalarni sekinlashtirmoqda. Diplomat bunday jarayonni sun’iy va majburan amalga oshirilayotgan deb baholadi.
U, shuningdek, jahon yetakchilari ham buni anglay boshlagani haqida so‘zlab berdi. Oldinroq ma’lum bo‘lishicha, Zabarniy o‘zining transferi oldidan PSJdan Safonovni sotishni talab qilgan.
Bu holat sportdagi siyosiy va madaniy muammolarni yanada ko‘rsatmoqda. Sportda hamkorlik va o‘zaro hurmat muhim ahamiyatga ega bo‘lib, bunday sun’iy ajratishlarga yo‘l qo‘yilmasligi lozim.

Россия МИД раскритиковал Сафонова и Забарного в ПСЖ
В мире процесс украинизации в сфере спорта широко распространяется и вызывает беспокойство у многих. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова прокомментировала вопрос о совместной игре российского вратаря Матвея Сафонова и украинского защитника Ильи Забарного в команде ПСЖ из Франции. Ранее Забарный заявил, что их отношения ограничиваются только игровым полем и выполнением игровых задач.
Сафонов же вообще не дал комментариев. По словам Захаровой, процесс украинизации в спорте и на международной арене очень широко распространён и препятствует развитию мирового спорта, нарушая его.
Этот процесс наносит большой ущерб мировой культуре, замедляет сотрудничество и взаимные связи. Дипломат охарактеризовала такой процесс как искусственный и принудительный.
Она также рассказала, что мировые лидеры начинают это понимать. Ранее стало известно, что Забарный перед своим трансфером потребовал от ПСЖ продать Сафонова.
Эта ситуация ещё больше демонстрирует политические и культурные проблемы в спорте. В спорте сотрудничество и взаимное уважение имеют важное значение, и такие искусственные разделения недопустимы.