Sankt-Peterburgning «Zenit» jamoasi futbolchisi Dmitriy Vasilyev, hozirda «Sochi» klubida ijarada o‘ynayotgan, UEFA Chempionlar Ligasi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U «RB Sport» nashrining Rossiya klublarining turnirdagi imkoniyatlari haqidagi savoliga javoban shunday dedi: «Menga ko‘ra, o‘sha paytlardagi kabi «Zenit» va CSKA singari jamoalar pleyl-offga chiqishi qiyin bo‘lardi. Rossiya futbolining xalqaro musobaqalardan uzoq qolishi darajasining pasayishiga olib keldi, deb o‘ylayman».
Bundan tashqari, 21 yoshli yarim himoyachi yangi formatdagi evrokubok musobaqalarini, ya’ni guruh bosqichisiz o‘tkazilayotgan tizimni yoqtirmasligini ta’kidladi. Ushbu umumiy bosqich tizimi allaqachon ikkinchi mavsumdir amal qilmoqda.
Vasilyevning fikricha, bu format futbolchilarga va jamoalarga qo‘shimcha qiyinchiliklar keltirishi mumkin. Umuman olganda, u Rossiya futbolining xalqaro maydondagi mavqei haqida tanqidiy nuqtai nazarga ega.

Дмитрий Васильев: Уровень российского футбола снизился
Футболист санкт-петербургского «Зенита» Дмитрий Васильев, в настоящее время играющий в аренде в клубе «Сочи», высказался о Лиге чемпионов УЕФА. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В ответ на вопрос издания «RB Sport» о возможностях российских клубов в турнире он сказал: «По моему мнению, сейчас командам вроде «Зенита» и ЦСКА было бы сложно выйти в плей-офф, как это было раньше. Я считаю, что удалённость российского футбола от международных соревнований привела к снижению его уровня».
Кроме того, 21-летний полузащитник отметил, что ему не нравится новый формат еврокубков без группового этапа. Эта система общего этапа действует уже второй сезон.
По мнению Васильева, такой формат может создавать дополнительные трудности для футболистов и команд. В целом он имеет критический взгляд на положение российского футбола на международной арене.