Qarabog‘ Benfikani mag‘lub etdi, Real penaltilar seriyasida g‘alaba qozondi
Yevropa Chempionlar Ligasi umumiy bosqichining birinchi turi o‘tgan yilgi kabi uch kun davomida o‘tkaziladi – seshanba, chorshanba va payshanba kunlari. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Yevropa Ligasi hamda Yevropa Konferensiyalar Ligasi guruh bosqichi esa biroz kechroq boshlanadi, shuning uchun hozircha Chempionlar Ligasi to‘liq e’tiborni o‘ziga tortmoqda. Seshanba kuni bo‘lib o‘tgan o‘yinlar tomoshabinlarni zeriktirmadi.
Agar kimdir “Tottenhem” va “Vilyarreal” o‘yinini boshidan oxirigacha kuzatgan bo‘lsa, biroz charchagan bo‘lishi mumkin. Biroq “Yuventus” va “Borussiya” Dortmund, shuningdek, “Benfika” va “Qarabag‘” o‘yinlarini tanlaganlar uchun ko‘plab qiziqarli lahzalar bo‘ldi.
“Yuventus” jamoasining o‘yin uslubi ayni paytda juda qiziqarli. So‘nggi ikki o‘yinda ular sakkizta gol urib, yettita gol o‘tkazib yubordi.
Bu natija, ayniqsa, “Inter”ga qarshi Italiya derbisidagi 4:3 hisobidagi g‘alabadan keyin yanada e’tiborli. “Borussiya” bilan o‘yinda esa hisob 4:4 ga tenglashdi.
Oktabr oyida “Yuventus” va “Inter” o‘rtasidagi o‘yinda ham hisob 4:4 bo‘lgan edi. Diqqatga sazovor jihati shundaki, barcha sakkizta gol ikkinchi bo‘limda urildi.
“Yuventus” jamoasi uch marta hisobni o‘zgartirishga majbur bo‘ldi va oxirgi daqiqalarda Vlahovich va Kelli tomonidan urilgan gollar hisobni tenglashtirdi. “Qarabag‘” jamoasi esa Lissabonda “Benfika”ga qarshi o‘yinda kutilmagan natija ko‘rsatdi.
Ular 3:2 hisobida g‘alaba qozondi. Gurbangurban Gurbangurbanov boshchiligidagi jamoa o‘yinda kuchli o‘yin namoyish qilib, raqibni bosim ostida ushlab turdi.
Bu g‘alaba “Qarabag‘”ning Chempionlar Ligasi guruh bosqichidagi yagona ishtirokidan ko‘ra ko‘proq ochko olib keldi. “Real” jamoasi ham o‘yinda hisobni o‘zgartirishga harakat qildi.
Ular birinchi bo‘lim o‘rtalarida “Marsel”ga gol o‘tkazib yubordi. Fransuzlarning darvozaboni Jeronimo Rulli ajoyib o‘yin ko‘rsatib, o‘n uchta to‘pni to‘xtatdi.
Biroq “Real” faqat penalti orqali, Mbappe tomonidan urilgan ikkita gol evaziga 2:1 hisobida g‘alaba qozondi. Shu o‘yinda “Real” himoyachilariga baxtsiz hodisa yuz berdi – Trent jarohat olib beshinchi daqiqada almashtirildi, uning o‘rniga tushgan Karvaxal esa qizil kartochka oldi.
“Arsenal” esa Bilbaoda 72-daqiqadan keyin o‘z maqsadiga erishdi. Martinelli va Trossar o‘zaro gol va assist almashib, “Atletik”ni “San Mames” stadionida mag‘lub etdi.
Shu o‘yinda Djokeresh soat yarim davomida boshidagi jarohatga qaramay maydonda harakat qildi. “Tottenhem” esa “Vilyarreal”ga qarshi kichik hisobdagi g‘alabani tezkor o‘zaro gol tufayli qo‘lga kiritdi.

Карабах победил Бенфику, Реал выиграл в серии пенальти
Первый тур группового этапа Лиги чемпионов Европы, как и в прошлом году, пройдет в течение трех дней – во вторник, среду и четверг. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Групповой этап Лиги Европы и Лиги конференций Европы начнется немного позже, поэтому пока полное внимание сосредоточено на Лиге чемпионов. Матчи, прошедшие во вторник, не разочаровали зрителей.
Если кто-то смотрел игру «Тоттенхэм» – «Вильярреал» от начала до конца, возможно, немного устал. Однако для тех, кто выбрал матчи «Ювентус» – «Боруссия» Дортмунд и «Бенфика» – «Карабах», было много интересных моментов.
Стиль игры команды «Ювентус» сейчас очень интересен. В последних двух матчах они забили восемь голов и пропустили семь.
Этот результат особенно примечателен после победы в итальянском дерби с «Интером» со счетом 4:3. В матче с «Боруссией» счет сравнялся 4:4.
В октябре в игре между «Ювентусом» и «Интером» также был счет 4:4. Примечательно, что все восемь голов были забиты во втором тайме.
Команда «Ювентус» трижды была вынуждена менять счет, и в последние минуты голы Влаховича и Келли сравняли результат. Команда «Карабах» показала неожиданный результат в Лиссабоне в матче против «Бенфики».
Они выиграли со счетом 3:2. Под руководством Гурбангурбана Гурбангурбанова команда продемонстрировала сильную игру, удерживая соперника под давлением.
Эта победа принесла «Карабаху» больше очков, чем их единственное участие в групповом этапе Лиги чемпионов. Команда «Реал» также пыталась изменить счет в матче.
Они пропустили гол от «Марселя» в середине первого тайма. Вратарь французов Херонимо Рулли показал отличную игру, отразив тринадцать ударов.
Однако «Реал» выиграл со счетом 2:1 только благодаря пенальти и двум голам Мбаппе. В этом матче с защитниками «Реала» произошел несчастный случай – Трент получил травму и был заменен на пятой минуте, а Карвахаль, вышедший на его место, получил красную карточку.
«Арсенал» же добился своей цели после 72-й минуты в Бильбао. Мартинелли и Троссар обменялись голами и ассистами, обыграв «Атлетик» на стадионе «Сан-Мамес».
В этом матче Джокереш играл полтора часа, несмотря на травму головы. «Тоттенхэм» же благодаря быстрому взаимному голу одержал минимальную победу над «Вильярреалом».
Кроме того, команда «Юнион Сен-Жиллуа», впервые участвующая в основном этапе Лиги чемпионов Европы, выиграла у ПСВ со счетом 3:1. За ПСВ забил Рубен ван Боммел, за «Юнион» – Промес Акинпелу и Кевин Мак Аллистер.