Unga ko‘ra, Angliyada muxlislar o‘rtasidagi raqobat qanchalik kuchli bo‘lmasin, ular bir joyda tinchlik bilan turishlari mumkin. Misol uchun, «Nyukasl»ga qarshi o‘yin davomida u «Liverpul» libosidagi muxlislarni tribunada ko‘rgan.
Ular oz sonli bo‘lsa-da, «Nyukasl» muxlislari orasida joylashib, bir-birlariga hurmat bilan munosabatda bo‘lishgan. Slot bu holatni Niderlandiyada tasavvur qilib bo‘lmasligini ta’kidladi va Angliyadagi bu noyob tajribani uzoq yillar davomida saqlab qolish umidida ekanligini bildirdi.
Shuningdek, u raqobat kuchli bo‘lsa-da, muxlislar bir-birini hurmat qilishini asosiy farq deb atadi. Masalan, Niderlandiyada «Ayaks» va «Feyenoord» jamoalari o‘rtasidagi o‘yinda mehmon muxlislari uy tribunalariga kiritilmaydi.
Slotning so‘zlariga ko‘ra, bu farq Angliyadagi muxlislar madaniyatining noyobligini ko‘rsatadi. Eslatib o‘tamiz, shanba kuni «Liverpul» va «Everton» jamoalari o‘rtasida derbi uchrashuvi bo‘lib o‘tadi.
Bu o‘yinda muxlislar o‘rtasidagi munosabatlar yana bir bor sinovdan o‘tadi. Slotning fikricha, bu raqobat sport ruhiyati va hurmat asosida davom etishi muhimdir.

Слот: Уважение болельщиков в Англии - уникальное явление
Главный тренер команды «Ливерпуль» Арне Слот высказался о поведении футбольных болельщиков в Англии. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, независимо от того, насколько сильна конкуренция между болельщиками в Англии, они могут мирно сосуществовать на одном месте. Например, во время матча против «Ньюкасла» он видел болельщиков в форме «Ливерпуля» на трибуне.
Хотя их было немного, они расположились среди болельщиков «Ньюкасла» и относились друг к другу с уважением. Слот подчеркнул, что такую ситуацию невозможно представить в Нидерландах и выразил надежду, что этот уникальный опыт в Англии сохранится на долгие годы.
Кроме того, он отметил, что несмотря на сильную конкуренцию, основное отличие заключается в взаимном уважении болельщиков. Например, в Нидерландах на матчах между командами «Аякс» и «Фейеноорд» гостевые болельщики не допускаются на домашние трибуны.
По словам Слота, это различие демонстрирует уникальность культуры болельщиков в Англии. Напомним, что в субботу состоится дерби между командами «Ливерпуль» и «Эвертон».
В этой игре отношения между болельщиками вновь будут подвергнуты испытанию. По мнению Слота, важно, чтобы это соперничество продолжалось на основе спортивного духа и уважения.