Deku Martinesning Barselonadan ketishini tushuntirdi
O‘tgan yozda «Barselona» jamoasi markaziy himoyachisi Inyigo Martinesni yo‘qotdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
U Saudiya Arabistonining «Al-Nasr» klubiga erkin agent sifatida o‘tgan. «Biz barcha muhim o‘yinchilarni saqlab qolishni istardik, lekin Martines bilan alohida vaziyat yuzaga keldi, – deydi Deku.
– U Saudiya Arabistonidan taklif oldi. Uning yoshini hisobga olib, biz unga xohlagancha faoliyatini yakunlashiga imkon berishimiz kerak edi.
Bu uning xizmatlari uchun minnatdorchilik sifatida qaraldi», – deya ta’kidladi kataloniyalik sport direktori Mundo Deportivo nashriga. Inyigo Martines «Barselona» safida ikki yil davomida harakat qildi.
Umuman olganda, 34 yoshli futbolchi jamoa safida 71 ta o‘yin o‘tkazib, uchta gol urdi va olti golga uzatma berdi. Uning ishtiroki jamoaning himoyasida muhim ahamiyatga ega bo‘ldi.
Martinesning ketishi «Barselona» uchun katta yo‘qotish bo‘ldi, ammo klub uning qarorini hurmat qiladi va kelajakda muvaffaqiyat tilaydi. Jamoa yangi mavsumga tayyorgarlik ko‘rayotganda, himoya chizig‘ini mustahkamlash ustida ishlamoqda.

Деку Мартинес объяснил свой уход из Барселоны
Прошлым летом команда «Барселона» потеряла центрального защитника Иньиго Мартинеса. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Он перешёл в клуб «Аль-Наср» из Саудовской Аравии в статусе свободного агента. «Мы хотели сохранить всех важных игроков, но с Мартинесом возникла особая ситуация, – говорит Деку.
– Он получил предложение из Саудовской Аравии. Учитывая его возраст, мы должны были позволить ему завершить карьеру так, как он хочет.
Это рассматривалось как благодарность за его услуги», – подчеркнул каталонский спортивный директор в интервью изданию Mundo Deportivo. Иньиго Мартинес выступал за «Барселону» в течение двух лет.
В целом 34-летний футболист провёл за команду 71 матч, забил три гола и отдал шесть результативных передач. Его участие имело важное значение для обороны команды.
Уход Мартинеса стал большой потерей для «Барселоны», однако клуб уважает его решение и желает успехов в будущем. Команда, готовясь к новому сезону, работает над укреплением линии защиты.