Mostovoy: Dembele "Oltin to‘p"ga munosib futbolchi
Sobiq futbolchi Aleksandr Mostovoy 2025 yilgi «Oltin to‘p» sovrinini qo‘lga kiritgan Usmon Dembele g‘alabasi haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, fransiyalik hujumchi «PSJ» jamoasi bilan o‘tkazgan ajoyib mavsum tufayli ushbu mukofotga loyiq deb topildi. Mostovoy tanlov jarayoni oson bo‘lmaganini ta’kidladi va ko‘pchilik nomzodlar, uning fikricha, Lionel Messi va Krishtianu Ronalduning darajasiga yetolmaganini aytdi.
Shuningdek, u Lamin Yamalning ikkinchi o‘rin va Vitinyining uchinchi o‘rinlarni olishini adolatli deb hisoblaydi, ammo birinchi o‘nlikka kirgan ko‘plab futbolchilar ham mukofotga loyiq edi, dedi. Mostovoy shunday dedi: «Nomzodlarning hech biri Messi va Ronalduga yaqinlasholmaydi.
Men Dembele va Rafinyya o‘rtasida tanlov bo‘ladi deb o‘ylagandim, chunki braziliyalik futbolchi ajoyib mavsum o‘tkazdi. Ammo u faqat beshinchi o‘rinni oldi.
Umuman olganda, mukofot berishdi va berishdi. Birinchi o‘nlikdagi har qanday futbolchi buni haqli edi.» Usmon Dembele shu yilgi «Oltin to‘p» sohibi bo‘ldi.

Мостовой: Дембеле — футболист, достойный "Золотого мяча"
Бывший футболист Александр Мостовой высказался о победе Усмана Дембеле, который стал обладателем «Золотого мяча» 2025 года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По его словам, французский нападающий заслужил эту награду благодаря великолепному сезону, проведённому в составе команды «ПСЖ». Мостовой отметил, что процесс выбора был непростым, и многие кандидаты, по его мнению, не достигли уровня Лионеля Месси и Криштиану Роналду.
Также он считает справедливым, что Ламин Ямал занял второе место, а Витинью — третье, однако многие футболисты, вошедшие в первую десятку, также заслуживали награды, сказал он. Мостовой сказал: «Ни один из кандидатов не может приблизиться к Месси и Роналду.
Я думал, что выбор будет между Дембеле и Рафиньей, так как бразильский футболист провёл отличный сезон. Но он занял только пятое место.
В целом, награду дали и дали. Любой футболист из первой десятки заслуживал этого.» Усман Дембеле стал обладателем «Золотого мяча» этого года.