Syomin Qvaratsxeliyaning "Oltin to‘p" natijasini baholadi
«Oltin to‘p» sovrinini Parijning PSJ klubida hujumchi sifatida o‘ynayotgan Usmon Dembele qo‘lga kiritdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Oldin Rossiyada «Lokomotiv» va «Rubin» klublarida o‘ynagan Xvicha Qvaratsxeliya ovoz berish natijalariga ko‘ra 12-o‘rinni egalladi. Mashhur murabbiy Yury Syomin, u ilgari Qvaratsxeliya bilan birga ishlagan, bu borada o‘z fikrini bildirdi.
Syominning ta’kidlashicha, Xvicha qo‘lga kiritgan sovrinlar bo‘yicha birinchi o‘rinda turadi. Bundan tashqari, u Italiya chempioni bo‘lib, jamoaning asosiy o‘yinchisi hisoblanadi.
Biroq, baholashda ko‘plab omillar hisobga olingan va ko‘plab teng kuchga ega nomzodlar bo‘lgan. Dembele ham yorqin, qiziqarli va ajoyib o‘yin ko‘rsatgan.
Shuningdek, Syomin yuqori darajadagi ko‘plab futbolchilar «Oltin to‘p» sovrinidan mahrum qolayotganini ta’kidladi. U misol tariqasida «Lokomotiv»ning sobiq bosh murabbiyi sifatida «Liverpul» kapteni Virgil van Deykni keltirdi.
Syomin fikricha, gollandiyalik ham ushbu nufuzli mukofotga loyiqdir. 2024/2025 yilgi mavsum yakunlariga ko‘ra, Xvicha Qvaratsxeliya Italiya va Fransiya chempioni bo‘ldi.

Сёмин оценил результаты Кварацхелии в "Золотом мяче"
«Золотой мяч» был присужден Усману Дембеле, который играет нападающим в парижском клубе ПСЖ. Об этом сообщил Euro-football.ru.
Ранее Хвича Кварацхелия, игравший в России за клубы «Локомотив» и «Рубин», занял 12-е место по результатам голосования. Известный тренер Юрий Сёмин, который ранее работал с Кварацхелией, высказал своё мнение по этому поводу.
По словам Сёмина, Хвича занимает первое место по количеству завоёванных трофеев. Кроме того, он стал чемпионом Италии и является ключевым игроком команды.
Однако при оценке учитывались многие факторы, и было много равных по силе кандидатов. Дембеле также показал яркую, интересную и великолепную игру.
Также Сёмин отметил, что многие футболисты высокого уровня остаются без «Золотого мяча». В качестве примера он привёл бывшего главного тренера «Локомотива» и капитана «Ливерпуля» Виргила ван Дейка.
По мнению Сёмина, голландец также заслуживает эту престижную награду. По итогам сезона 2024/2025 Хвича Кварацхелия стал чемпионом Италии и Франции.