Sobiq Sovet Ittifoqi terma jamoasi va poytaxtning CSKA jamoasi sobiq himoyachisi Vladimir Ponomaryov Moskva «Spartak» jamoasi haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Opta ma’lumotlariga ko‘ra, hozirgi mavsumda bu jamoaga hali rus futbolchilari gol ura olishmagan yagona jamoa hisoblanadi. Ponomaryovning so‘zlariga ko‘ra, bu «Spartak» uchun juda uyat holatdir va jamoaning statistikasi qoniqarsizdir.
U yangi cheklovlar «Spartak»ga foyda keltiradi deb hisoblaydi va tarkibda rus futbolchilarini ko‘proq o‘ynatish zarurligini ta’kidladi. 2028-2029 yilgi mavsumga qadar Rossiya chempionatidagi klublarda xorijlik futbolchilar soni arizaga 13 tadan 10 taga, maydonda esa 8 tadan 5 taga kamaytirilishi rejalashtirilgan.
Biroq bu cheklovlar Yevrosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga a’zo davlatlar fuqarolariga, jumladan Belarus, Armaniston va Qozog‘iston futbolchilariga taalluqli emas. Ushbu o‘zgarishlar milliy futbolni rivojlantirish va mahalliy o‘yinchilarga imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda.

Пономарёв: Новый лимит принесёт пользу "Спартаку"
Бывший защитник сборной СССР и московского ЦСКА Владимир Пономарёв высказался о московском «Спартаке». Об этом сообщает Euro-football.ru.
По данным Opta, в нынешнем сезоне эта команда остаётся единственной, в которой русские футболисты ещё не забили ни одного гола. По словам Пономарёва, это очень позорная ситуация для «Спартака», и статистика команды неудовлетворительна.
Он считает, что новые ограничения принесут «Спартаку» пользу и подчеркнул необходимость чаще выпускать на поле русских футболистов. До сезона 2028-2029 годов планируется сократить количество иностранных игроков в заявке российских клубов с 13 до 10, а на поле — с 8 до 5.
Однако эти ограничения не распространяются на граждан стран — членов Евразийского экономического союза, включая футболистов из Беларуси, Армении и Казахстана. Эти изменения направлены на развитие национального футбола и создание возможностей для местных игроков.