FIFA 2030 yilgi Jahon chempionati final turnirini 64 jamoa ishtirokida o‘tkazish g‘oyasi ustida muhokamalar olib borilmoqda. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Bu tashabbus avvaliga Janubiy Amerika futbol federatsiyalarini birlashtiruvchi KONMEBOL tomonidan ilgari surilgan bo‘lsa-da, birinchi marta FIFA prezidenti Janni Infantino bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri muzokaralarda ko‘tarilgan. KONMEBOL rahbari Alehandro Domingesning ta’kidlashicha, bu musobaqa Jahon kubogi yuz yilligi munosabati bilan tarixiy voqea bo‘ladi va futbolni butun dunyo bo‘ylab keng nishonlanadigan bayramga aylantirishga xizmat qiladi.
Shu bilan birga, 2030 yilgi turnir o‘ziga xosligi bilan diqqatga sazovor bo‘lib, u bir vaqtning o‘zida uch qit’ada, ya’ni Janubiy Amerika, Yevropa va Afrikada o‘tkaziladi. Turnir mezbonlari sifatida Urugvay, Argentina, Paragvay, Ispaniya, Portugaliya va Marokko davlatlari tanlangan.
Biroq, Yevropada bu g‘oyaga nisbatan ehtiyotkorlik bilan qarashmoqda. UEFA prezidenti Aleksander Cheferin bu tashabbusni diplomatik tarzda xato deb atagan.
Shunday qilib, FIFA va xalqaro futbol hamjamiyati oldida katta va murakkab vazifa turgan bo‘lib, kelajakdagi Jahon chempionati formatini shakllantirish bo‘yicha muhim qarorlar qabul qilinishi kutilmoqda.

В чемпионате мира могут участвовать 64 команды
Обсуждается идея проведения финального турнира чемпионата мира FIFA 2030 с участием 64 команд. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Эта инициатива изначально была предложена объединяющей футбольные федерации Южной Америки КОНМЕБОЛ, однако впервые она была поднята в прямых переговорах с президентом FIFA Джанни Инфантино. По словам главы КОНМЕБОЛ Алехандро Домингеса, этот турнир станет историческим событием в честь столетия Кубка мира и послужит превращению футбола в праздник, широко отмечаемый по всему миру.
Кроме того, турнир 2030 года будет примечателен тем, что пройдет одновременно на трех континентах — в Южной Америке, Европе и Африке. В качестве стран-хозяек выбраны Уругвай, Аргентина, Парагвай, Испания, Португалия и Марокко.
Однако в Европе к этой идее относятся с осторожностью. Президент УЕФА Александр Чеферин дипломатично назвал эту инициативу ошибочной.
Таким образом, перед FIFA и международным футбольным сообществом стоит большая и сложная задача, и ожидается принятие важных решений по формату будущего чемпионата мира.