Sobiq futbolchi Marinato Gilerme, Moskva shahrining Lokomotiv klubi va Rossiya terma jamoasida darvozabon sifatida o‘ynagan, legionerlar soniga qo‘yilgan cheklov haqida o‘z fikrlarini bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Hozirgi kunda Rossiya Professional Futbol Ligasi klublari mavsum uchun ro‘yxatga 13 nafar xorijiy futbolchini kiritishi mumkin, ammo maydonda ularning soni 8 nafardan oshmasligi lozim. Gilerme fikricha, Rossiya jamoasida faqat xorijlik futbolchilar o‘ynashi adolatsiz holatdir.
U legionerlar va mahalliy futbolchilar o‘rtasida muvozanat bo‘lishi kerakligini ta’kidladi. Asosiysi, jamoada kuchli raqobat mavjud bo‘lishi zarur.
Sport vazirligi va uning rahbari Mixail Degtyaryov rejalashtirishicha, 2028-2029 yilgi mavsumga kelib Rossiya chempionatidagi klublarda xorijlik futbolchilar soni ro‘yxatda 10 nafarga, maydonda esa 5 nafarga kamaytiriladi. Bu o‘zgarishlar milliy futbolni rivojlantirish va mahalliy iste’dodlarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshiriladi.
Shuningdek, bu cheklovlar jamoalar o‘rtasida sog‘lom raqobatni ta’minlashga xizmat qiladi. Umuman olganda, legionerlar sonini me’yorlashtirish futbol sifatini oshirish va milliy futbolchilarni qo‘llab-quvvatlash uchun muhim hisoblanadi.

Гилерме потребовал обеспечить баланс в количестве легионеров
Бывший футболист Маринато Гилерме, игравший вратарём за московский клуб «Локомотив» и сборную России, высказался о лимите на количество легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В настоящее время клубы Российской Профессиональной футбольной лиги могут включать в заявку на сезон 13 иностранных футболистов, но на поле их количество не должно превышать 8 человек. По мнению Гилерме, ситуация, когда в российской команде играют только иностранные футболисты, несправедлива.
Он подчеркнул, что должен быть баланс между легионерами и местными игроками. Главное — чтобы в команде была сильная конкуренция.
Министерство спорта и его руководитель Михаил Дегтярёв планируют, что к сезону 2028-2029 количество иностранных футболистов в заявках клубов российского чемпионата сократится до 10, а на поле — до 5. Эти изменения направлены на развитие национального футбола и создание больших возможностей для местных талантов.
Кроме того, эти ограничения способствуют обеспечению здоровой конкуренции между командами. В целом, нормирование количества легионеров важно для повышения качества футбола и поддержки национальных игроков.