Belarus terma jamoasi jahon saralashida mag‘lub bo‘ldi
Ikkinchi bosqich jahon chempionati saralashining C guruhida Shotlandiya va Belarus terma jamoalari o‘yinini boshladi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Uchrashuv qiziqarli va bahsli vaziyatlarga boy bo‘lib, VAR tizimi ham muhim rol o‘ynadi. 16-daqiqada Che Adams to‘pni olib, raqib darvozasiga 17 metrdan zarba berdi.
VAR tizimi ofsaydni bekor qilib, golni hisobga oldi – hisob 1:0. Keyingi daqiqalarda uy egalarining markazda xatosi natijasida Germen Barkovskiy chap qanotdan jarima maydoniga aniq uzatma berdi.
Evgeniy Malashevich to‘pni darvozaga yo‘lladi, ammo gol qoida buzilishi sabab bekor qilindi. O‘yin oxirlarida Aleksandr Martynovich chap qanotdan markazga uzatma qilganida to‘pni ushlay olmadi, Scott Maktominay esa to‘pni osonlik bilan o‘ng burchakka yo‘naltirdi – hisob 2:0.
Shundan so‘ng mehmonlar darvozaboni uzoqqa chiqib, noaniq pas berdi. Bu vaziyatda to‘p Billy Gilmore qo‘liga tushdi, u yuqori o‘ng burchakka zarba berdi, biroq gol bo‘lmadi.
90-daqiqada Gleb Kuchko hamkasbidan to‘p olib, o‘ng burchakka aniq zarba berdi – hisob 2:1. Hozirda Shotlandiya to‘rt o‘yindan keyin 10 ochko bilan guruhda yetakchilik qilmoqda.
Daniya uchta o‘yinda yetti ochko yig‘gan. Gretsiya uch ochkoga ega.
Belarus terma jamoasi esa to‘rtinchi marta ketma-ket mag‘lubiyatga uchradi. Uchrashuv natijasi: Shotlandiya 2, Belarus 1.
Gol mualliflari: Che Adams (15-daqiqa), Scott Maktominay (84-daqiqa), Gleb Kuchko (90-daqiqa). O‘yin Glasgowdagi Hampden Park stadionida bo‘lib o‘tdi.

Сборная Беларуси проиграла в мировом отборе
Во втором этапе отбора на чемпионат мира в группе C начался матч между сборными Шотландии и Беларуси. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Встреча была интересной и насыщенной спорными моментами, при этом система VAR сыграла важную роль. На 16-й минуте Че Адамс получил мяч и нанес удар по воротам соперника с 17 метров.
Система VAR отменил офсайд и засчитал гол – счет стал 1:0. В последующие минуты из-за ошибки хозяев в центре поля Гермен Барковский сделал точную передачу с левого фланга в штрафную площадь.
Евгений Малашевич отправил мяч в ворота, но гол был отменен из-за нарушения правил. В конце игры Александр Мартынович сделал передачу с левого фланга в центр, но не сумел поймать мяч, а Скотт Мактоминей легко направил мяч в правый угол – счет стал 2:0.
После этого вратарь гостей вышел далеко и сделал неточный пас. В этой ситуации мяч попал в руки Билли Гилмора, который нанес удар в верхний правый угол, но гола не было.
На 90-й минуте Глеб Кучко отобрал мяч у партнера и точно пробил в правый угол – счет стал 2:1. В настоящее время Шотландия лидирует в группе с 10 очками после четырех матчей.
Дания набрала семь очков в трех матчах. Греция имеет три очка.
Сборная Беларуси потерпела четвертое поражение подряд. Итог матча: Шотландия 2, Беларусь 1.
Авторы голов: Че Адамс (15-я минута), Скотт Мактоминей (84-я минута), Глеб Кучко (90-я минута). Матч прошел на стадионе Хэмпден Парк в Глазго.