Gana milliy terma jamoasi Jahon chempionatiga yo‘l oldi
Gana terma jamoasi 2026 yil yozida AQSh, Kanada va Meksikada bo‘lib o‘tadigan jahon chempionatiga yo‘llanma oldi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Jamoa saralash bosqichida o‘z guruhida aniq g‘olib bo‘lib, o‘n turdan so‘ng 25 ochko yig‘di. Yakuniy o‘yinda, yakshanba kuni, Komor orollari terma jamoasiga qarshi 1:0 hisobida g‘alaba qozondi.
Gana jahon chempionatida oltinchi marta ishtirok etadi. Jamoaning eng yaxshi natijasi 2010 yilda qayd etilgan bo‘lib, o‘sha yili ular chorak finalgacha yetib borgan.
2022 yilda Qatarda bo‘lib o‘tgan mundialda esa Gana terma jamoasi guruh bosqichidan o‘ta olmadi. Kelajakdagi jahon chempionati 11 iyundan 19 iyulgacha davom etadi.
Bu turnirda birinchi marta 48 ta jamoa ishtirok etadi. Ushbu format chempionat doirasidagi raqobatni yanada kuchaytirishi kutilmoqda.

Национальная сборная Ганы по футболу вышла на чемпионат мира
Сборная Ганы получила путёвку на чемпионат мира, который пройдёт летом 2026 года в США, Канаде и Мексике. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Команда уверенно выиграла свою группу в отборочном этапе, набрав 25 очков после десяти туров. В заключительном матче в воскресенье она одержала победу над сборной Коморских островов со счётом 1:0.
Гана примет участие в чемпионате мира в шестой раз. Лучший результат команды был зафиксирован в 2010 году, когда они дошли до четвертьфинала.
На мундиале 2022 года в Катаре сборная Ганы не смогла выйти из группы. Будущий чемпионат мира продлится с 11 июня по 19 июля.
В этом турнире впервые примут участие 48 команд. Ожидается, что такой формат усилит конкуренцию в рамках чемпионата.