Xorvatiya Gibraltarni mag‘lub etib, mundialga yo‘llanma oldi
Yakshanba kuni o‘z maydonida Gibraltar jamoasiga qarshi o‘yin o‘tkazdi. O‘yinning boshida Lovro Mayer o‘ng qanotdan aniq uzatma berdi.
Darvozabon to‘pni uzoqqa uloqtirmadi, ammo Toni Fruk to‘pni darvozaga aniq yo‘naltira olmadi. Marko Pashalich jarima maydonining o‘ng chetidan to‘pni qabul qilib, chap oyoq bilan zarba berdi, ammo yaqin burchakka urmadi.
Mayer himoyachining boshidan qaytgan to‘pga yetib olib, yetti metrdan zarba berdi, ammo darvozabon darvozasini saqlab qoldi. Keyingi vaziyatda Mayer burchak zarbasini ijro etdi.
Pashalich jarima maydonining chap qismida to‘pni olib, kuchli zarba berdi, ammo to‘p darvoza tirgagiga tegib qaytdi. 30-daqiqada Pashalich o‘ng qanotdan to‘pni darvozabon chizig‘iga yaqin aylantirdi, Toni Fruk esa bosh bilan yaqin burchakka aniq zarba berdi va hisobni ochdi – 1:0.
Tanaffusdan so‘ng Mayer penalti zarbasini o‘ng tomonga yo‘naltirdi, ammo darvozabon to‘pni qaytardi. Franjo Ivanovich esa qaytgan to‘pga bosh bilan zarba berdi, ammo darvozaga kirmadi.
Pashalich raqibini jarima maydonining oldida ajoyib dribling bilan ortda qoldirib, kuchli zarba berdi, ammo darvozabon yana to‘pni qaytardi. Ivan Perishich chap qanotdan Domagoy Bradarichga uzatma berdi, u esa jarima maydoniga aniq uzatma berdi.
Mayerning bosh bilan zarbasi himoyachi tomonidan to‘sildi, lekin qaytgan to‘pni Luka Suchich aniq zarba bilan darvozaga yo‘naltirdi – 2:0. Luka Modrich o‘ng qanotdan jarima maydoniga kirib, tezkor uzatma berdi, ammo uzoq burchakda hech kim yo‘q edi.
Mayer chap qanotdan burchak zarbasini ijro etdi, Martin Erlich esa bosh bilan kuchli zarba berib, to‘pni uzoq burchakka yo‘naltirdi. 90-daqiqada hisob 3:0 ga yetdi.
Xorvatiya jamoasi guruhda eng yaqin raqibidan uch ochko ustunlik bilan yetakchilik qilmoqda va qo‘shimcha o‘yini ham bor. Ikki o‘yinni yutqazsa ham, Balkan vakillari birinchi o‘rinda qolish imkoniyatiga ega.

Хорватия обыграла Гибралтар и получила путёвку на чемпионат мира
Сборная Хорватии считается фаворитом в группе L отборочного этапа чемпионата мира. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В воскресенье команда провела матч против Гибралтара на своем поле. В начале игры Ловро Майер сделал точную передачу с правого фланга.
Вратарь не выбросил мяч далеко, но Тони Фрук не смог точно направить мяч в ворота. Марко Пашалич принял мяч на правом краю штрафной площади и пробил левой ногой, но не попал в ближний угол.
Майер добрался до мяча, отскочившего от головы защитника, и пробил с семи метров, но вратарь сохранил свои ворота. В следующей ситуации Майер исполнил угловой удар.
Пашалич получил мяч на левом краю штрафной площади и мощно пробил, но мяч отскочил от штанги. На 30-й минуте Пашалич навесил с правого фланга близко к линии ворот, а Тони Фрук точно пробил головой в ближний угол и открыл счет – 1:0.
После перерыва Майер направил пенальти в правую сторону, но вратарь отбил мяч. Франьо Иванович пробил головой по отскочившему мячу, но мяч не попал в ворота.
Пашалич великолепным дриблингом обошел соперника перед штрафной площадью и мощно пробил, но вратарь снова отбил мяч. Иван Перишич с левого фланга сделал передачу Домагой Брадаричу, который точно навесил в штрафную.
Удар головой Майера был заблокирован защитником, но Лука Сучич точно направил отскочивший мяч в ворота – 2:0. Лука Модрич вошел в штрафную с правого фланга и сделал быструю передачу, но в дальнем углу никого не было.
Майер исполнил угловой с левого фланга, Мартин Эрлич мощно пробил головой и направил мяч в дальний угол. На 90-й минуте счет стал 3:0.
Сборная Хорватии лидирует в группе с преимуществом в три очка над ближайшим соперником и имеет дополнительный матч. Даже если команда проиграет два матча, представители Балкан имеют шанс остаться на первом месте.