Anchelotti: Go‘zal futbolni to‘g‘ri tushunish muhim
Braziliya terma jamoasi bosh murabbiyi Karlo Anchelotti o‘z jamoasining o‘yin uslubi haqida fikr bildirdi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Italiyalik mutaxassis ta’kidlashicha, u faqat futbolning tashqi go‘zalligiga emas, balki jamoaviy o‘yin va taktika jihatlariga ham katta ahamiyat beradi. Anchelotti so‘zlariga ko‘ra, Braziliya futbolchilari individual mahoratga ega bo‘lib, go‘zal futbol namoyish eta olishadi.
Biroq, ularning bu mahorati jamoaviy ish va topsiz harakat bilan uyg‘unlashishi zarur. Bu futbolning muhim tamoyillaridan biridir.
Shuningdek, u “go‘zal futbol” deganda nimani nazarda tutish kerakligini aniq tushunish lozimligini ta’kidladi. Braziliya terma jamoasi tarixda besh marta jahon chempionligini qo‘lga kiritgan.
So‘nggi bor bu yutuqqa 2002 yilda erishilgan. Anchelottining maqsadi jamoani yuqori darajada o‘ynatish va raqobatbardosh uslubda maydonga chiqishdir.
U futbolchilarning individual imkoniyatlari va jamoaviy o‘yinni muvozanatda olib borishini istaydi. Bu esa jamoaga yanada muvaffaqiyatli bo‘lish imkonini beradi.

Анчелотти: Важно правильно понимать красивый футбол
Главный тренер сборной Бразилии Карло Анчелотти высказался о стиле игры своей команды. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Итальянский специалист отметил, что он придаёт большое значение не только внешней красоте футбола, но и командной игре и тактическим аспектам. По словам Анчелотти, бразильские футболисты обладают индивидуальным мастерством и способны демонстрировать красивый футбол.
Однако это мастерство должно сочетаться с командной работой и безупречными действиями. Это один из важных принципов футбола.
Также он подчеркнул, что необходимо чётко понимать, что подразумевается под «красивым футболом». Сборная Бразилии в истории пять раз становилась чемпионом мира.
В последний раз это достижение было в 2002 году. Цель Анчелотти — вывести команду на высокий уровень игры и показать конкурентоспособный стиль на поле.
Он хочет, чтобы индивидуальные возможности игроков и командная игра были сбалансированы. Это даст команде возможность стать ещё более успешной.