Saudiya Arabistonining terma jamoasi yana bir bor jahon chempionatiga yo‘l oldi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
Ular birinchi marta 1994 yilda bu musobaqada ishtirok etgan bo‘lib, o‘shandan beri asosiy futbol turnirining barqaror qatnashchilaridan biri hisoblanadi. Hozirgi vaqtda Saudiya jamoasi futbolchilari o‘z yutuqlari uchun munosib mukofotlar olishmoqda.
Har bir futbolchiga Sport vazirligi tomonidan besh million Saudiya riali miqdorida mukofot puli beriladi. Bu mablag‘ taxminan 1,15 million yevroga teng ekanligi moliyaviy nashr Asharq Business tomonidan ma’lum qilindi.
Esda tutish kerakki, Saudiya terma jamoasining eng yaxshi natijasi 1994 yilgi jahon chempionatida playoff bosqichiga chiqishi bo‘lib, o‘sha paytda musobaqada 24 jamoa ishtirok etgan. Keyingi chempionatlardan boshlab ishtirokchilar soni 32 taga yetgani sababli, bu natijaga erishish ancha qiyinlashdi.
Saudiya Arabistoni futboli doimiy ravishda rivojlanib, xalqaro maydonda o‘z o‘rnini mustahkamlashga intilmoqda.

Саудовская Аравия участвует в чемпионате мира
Они впервые приняли участие в этом турнире в 1994 году и с тех пор считаются постоянными участниками главного футбольного турнира. В настоящее время футболисты саудовской команды получают заслуженные награды за свои достижения.
Каждому футболисту Министерство спорта выплачивает премию в размере пяти миллионов саудовских риалов. По данным финансового издания Asharq Business, эта сумма примерно равна 1,15 миллиона евро.
Стоит помнить, что лучшим результатом сборной Саудовской Аравии на чемпионате мира является выход в плей-офф в 1994 году, когда в турнире участвовали 24 команды. С тех пор количество участников увеличилось до 32, что значительно усложнило достижение такого результата.
Футбол Саудовской Аравии постоянно развивается и стремится укрепить свои позиции на международной арене.