Petrjela Rossiyada legionerlar limitini qattiqlashtirdi
Sobiq bosh murabbiy Vlastimil Petrjela Rossiya Sport vazirligining legionerlar sonini qisqartirish bo‘yicha rejasini qo‘llab-quvvatladi. Bu haqda Euro-football.ru xabar berdi.
U hozirgi vaqtda Yevropa kuboklari bo‘lmagani sababli, mahalliy futbolchilarga imkoniyat berish kerakligini ta’kidladi. Petrjela fikricha, yangi cheklovlar yangi iste’dodlarning, masalan, Arshavin va Kerjakov kabi futbolchilarning paydo bo‘lishiga yordam beradi.
Hozirgi kunda Rossiya chempionatida 13 nafar legioner ro‘yxatga olinishi va ularning 8 nafari maydonga bir vaqtda tushishi mumkin. 2028-2029 yil mavsumidan boshlab bu ko‘rsatkichlar uch futbolchi kamroq bo‘ladi.
Shu bilan birga, cheklovlar Yevroosiyo Iqtisodiy Ittifoqiga a’zo davlatlar, jumladan Armaniston, Belarus va Qozog‘iston futbolchilariga taalluqli emas. Bu qaror mahalliy futbolning rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda.

Петржела ужесточил лимит на легионеров в России
Бывший главный тренер Властимил Петржела поддержал план Министерства спорта России по сокращению числа легионеров. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он подчеркнул, что в настоящее время, из-за отсутствия европейских кубков, необходимо дать возможность местным футболистам. По мнению Петржелы, новые ограничения помогут появлению новых талантов, таких как Аршавин и Кержаков.
В настоящее время в чемпионате России может быть зарегистрировано 13 легионеров, из которых одновременно на поле могут находиться 8. Начиная с сезона 2028-2029, эти показатели будут уменьшены на три футболиста.
При этом ограничения не распространяются на футболистов стран-членов Евразийского экономического союза, включая Армению, Беларусь и Казахстан. Ожидается, что это решение положительно скажется на развитии местного футбола.